___ Naujienos ___


Svarbiausi 2023 metais VDU Žemės ūkio akademijoje organizuojami renginiai

Data: 2023-01-09

 

 


Plačiau

Akademijoje vyksta tarptautinė kanapių konferencija: tikslas – parodyti šio augalo naudą.

Data: 2022-11-12

Apie mus rašo Kauno diena: 2022-11-11

Akademijoje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Cannabis Hub.LT 2022“ lankytojai supažindinami su kanapių panaudojimo galimybėmis, kviečiami išbandyti įvairius produktus. Tačiau dalyviai pabrėžia, jog kanapė – ne tas pats, kas marihuana, todėl painioti šių medžiagų nevertėtų.

 Vieta Lietuvos ūkyje

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademija kartu su partneriais pakvietė į tarptautinę kanapių konferenciją „Cannabis Hub.LT 2022“. Jos metu ne tik diskutuojama, kokią vietą lietuviškuose ūkiuose užima kanapės, bet taip pat galima ir susipažinti su įvairiais produktais.

Šiuo metu Lietuvoje vis plečiasi kanapių ūkiai. Skaičiuojama, kad šiemet jie užėmė apie 5 tūkst. kv. m plotą, o panaudojamas šis augalas ypač plačiai – nuo arbatų, kremų iki drabužių.

„Dar kai 2012-ais organizavome konferenciją, jau tada sakiau, kad būtina atskirti augalus. Dabar yra toks kanapės augalo sugrįžimas. Jauni žmonės staiga iš naujo atranda kanapes, nors jos seniai yra mūsų kultūroje. Tai – sėjamas augalas, kuris gali būti labai svarbus ekonomikai, registruojasi vis naujos įmonės, kurios perdirba kanapes ir jas panaudoja tiek maistui, tiek pramonėj“, – dėl kanapių ūkių svarbos pasisakė Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Kanapių banga

Parodos dalyviai atkreipė dėmesį, kad kanapės apipintos mitais ir dažnai siejamos tik su narkotikais. Tačiau, pasak kanapių augintojų ir perdirbėjų, narkotinės medžiagos gaunamos susintetinus kanapės medžiagas, bet tai jau chemija, o ne natūralus produktas. Todėl nereikėtų painioti šių dalykų.

Turime aiškiai pasakyti, kad žemės ūkis, kuriami produktai nėra tas pats, ką kai kurie susintetina ir vadina natūraliais produktais.

„Dabar per pasaulį ritasi kanapių banga ir ji siejama su rekreacija. Turime aiškiai pasakyti, kad žemės ūkis, kuriami produktai nėra tas pats, ką kai kurie susintetina ir vadina natūraliais produktais. Viskas susideda į švietimą. Iš tiesų, trūksta viešojoje erdvėje informacijos, kas yra sintetinės medžiagos, kurios yra nekontroliuojamos, nežinia iš kur atvyksta, o kas yra kanapių žemės ūkis, sėjamoji kanapė ir pan. Yra skirtingų interesų ir reikia visuomenei aiškinti apie tas atsirandančias kanapių pilkąsias zonas“, – savo nuomonę išsakė kanapių produktų kūrėjas Nerijus Slesariūnas.

Jis pasakojo, kad su kanapėmis ne šiaip eksperimentuoja, tačiau atliekami įvairūs moksliniai tyrimai, kuriais analizuojama šių augalų nauda, veikimas su kitais produktais. Taip galima sukurti labai naudingus produktus, kurie gerins žmonių sveikatą.

Kvietė paragauti

Kiti konferencijos dalyviai antrino, jog kanapės bereikalingai apaugusios mitais – esą tai vien narkotinis augalas. Iš tiesų, jos turi daug naudingų maistinių medžiagų ir gali būti prilygintos supermasitui, kuris turi būti kiekvieno žmogaus racione.

Štai vienas ūkis iš kanapių gamina ekologišką arbatą. Augintojų patarimas – prieš plikant kanapes į puodelį įdėti šiek tiek sviesto ar kitų riebalų lašą. Taip kanapėse esantys kanabinoidai lengviau ištirps ir organizmas juos geriau pasisavins.

„Dabar mes siekiame biodinaminio ūkio statuso. Tai yra aukščiausias ekologinio ūkio lygis, kuomet produktas ne tik ekologiškas, bet ir energetiškai stiprus. Ūkiai specialiai naudoja iš augalų išaugintas bakterijas, taip pat viskas susiję su mėnulio fazėmis. Gal tai skamba kaip būrimai, bet iš tiesų yra atlikti tyrimai ir nustatyta, kad iš biodinaminio ūkio reikia mažiau sunaudoti produktų, kad žmogus gautų didesnę energinę vertę“, – kalbėjo iš Tauragės atvykusi „Kanapės galios“ ūkio atstovė Daiva Žebelienė.

Šalia jos kiti gamintojai siūlė paskanauti kanapiukų. Tai iš kanapių sėklų ir medaus pagaminti užkandžiai, kurie taip pat turi daug vertingų savybių. Dar vienas netikėtas derinys – kanapių sėklos ir juodasis česnakas. Pasak šio produkto kūrėjų, tai tikra naudingų medžiagų bomba, kurią vartojant ryte galima ženkliai pagerinti savijautą.

„Du produktus sujungėme į vieną. Juodą česnaką gauname fermentacijos būdu, niekur jo nemirkant. Taip jį apdorojant susiaktyvina jo antioksidantai ir toks česnakas yra lengviau virškinamas. Juodas česnakas laikomas funkciniu maistu ir įtraukus jį į savo racioną, galima pagerinti imuninę sistemą. Šis česnakas turi daug vitamino C, o kanapės – geležies, tad juos sumaišius kartu organizmas šias medžiagas lengviau pasisavina“, – pristatė „Garlic Moon“ prekės ženklo kūrėja Dovilė.

Dar kitame stende dėmesį patraukė saldainukai. Kaip teigė jų kūrėjai, becukriai skanėstai pripildyti kanapių sirupu. Juos galima naudoti kaip tam tikrą papildą bei energijos užtaisą. Kanapes kūrėjai maišo ir su medumi, ir liofilizuotais kitais produktais, tad panaudojimo galimybės iš tiesų labai plačios.

 

Kanapių verslo konferencija bei paroda „Cannabis Hub.LT 2022“ Akademijoje vyksta lapkričio 11-12 dienomis. Įėjimas nemokamas.

Skaitykite daugiau


Plačiau

Pranešimas spaudai

Data: 2022-11-03

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (Universiteto g. 8A, Akademija, Kauno r.) lapkričio 11–12 d. vyks kanapių verslo šventė „Cannabis Hub.LT 2022“, kurią organizuoja Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA) ir VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centras.

„Cannabis Hub.LT 2022“ rengėjai siūlo besidomintiems kanapių verslo perspektyva ir naujovėmis aplankyti kanapių verslo parodą, dalyvauti tarptautinėje konferencijoje bei pasidomėti verslo kontaktų mugės pasiūlymais. Renginys „Cannabis Hub.LT 2022“ sulaukė tarptautinio dėmesio: jame planuoja dalyvauti Ukrainos, Latvijos, Suomijos ir Japonijos atstovai. Susidomėjimą „Cannabis Hub.LT 2022“ taip pat išreiškė kitų ES šalių, JAV ir Jungtinės Karalystės kanapių verslo specialistai.

Rengdami kanapių verslo šventę „Cannabis Hub.LT 2022“ organizatoriai siekia šalies žemdirbiams ir verslininkams pasiųsti mokslo laimėjimais ir pirmaujančių šalių gerąja praktika grindžiamą žinią apie didžiulį, dar nepanaudotą kanapių verslo plėtros potencialą ir paspartinti perėjimą prie tvarios ekonomikos, laikantis Europos žaliojo kurso politikos reikalavimų.

Tarptautinėje konferencijoje „Pluoštinių kanapių verslo plėtra Baltijos regione – būtina bioekonomikos proveržio sąlyga“ bus nagrinėjama pluoštinių kanapių verslo teisinio reguliavimo geroji praktika, konferencijos dalyviai taip pat bus supažindinti su kanapių auginimo ir perdirbimo šiuolaikiškomis technologijomis. Konferencijos programoje didelis dėmesys skirtas ekologiškai ir mažu CO2 pėdsaku pasižyminčiai pastatų statybai ir renovacijai, panaudojant iš kanapių spalių pagamintas statybos medžiagas.

Renginio metu bus užtikrintas sinchroninis vertimas į lietuvių ir rusų kalbas.

Kanapių verslo šventės lankytojams taip pat bus sudarytos galimybės susipažinti su Lietuvos kanapių verslo laimėjimais ir iš „pirmų lūpų“ išgirsti apie kanapių verslo naujoves. Planuojantys ekologiškai statytis ar renovuoti savo gyvenamąjį būstą parodoje galės konsultuotis su specialistais, kurie demonstruos šiuolaikiškas kanapių statybos technologijas.

Kanapių auginimas teigiamai veikia dirvožemį, nes stabilizuoja eroziją, papildo dirvą maistinėmis medžiagomis, natūraliai pašalina sunkiuosius metalus ir padidina kitų pasėlių derlių. Žemdirbiai, kurie domisi pluoštinių kanapių auginimu, galės dalyvauti verslo kontaktų mugėje ir tartis su kanapių perdirbimo įmonių atstovais, kokiomis sąlygomis galima įsigyti pluoštinių kanapių sėklų arba užmegzti ilgalaikį, abipusiškai naudingą bendradarbiavimą.

„Cannabis Hub.LT 2022“ lankytojai, besidomintys kanapių verslo tradicijomis ir naujovėmis, galės dalyvauti įvairiose edukacinėse programose, kurias ves svečiai iš užsienio.

Renginio lankymas nemokamas. Daugiau informacijos apie „Cannabis Hub.LT 2022“ galima rasti interneto svetainėse: expoacademia.lt ir kapvia.com

.........................

Parengė KAPVIA direktorius Rimantas Čiūtas, tel. 370 686 57699


Plačiau

„Inno panorama“ – žemės ūkio inovacijų šauklys

Data: 2022-09-24

Apie mus rašo Ūkininkopatarėjas.lt: 2022-09-24

Mokslas keičia žemės ūkį, o agrarinis verslas – mokslą. Dar neseniai tradicinė žemdirbystė atrodė nekintanti konstanta, nūnai viršų ima tvarios augalininkystės ir gyvulininkystės technologijos, inovatyvūs sprendimai. Senosios Vakarų Europos šalys – Danija, Italija, Vokietija, Belgija, Nyderlandai – skelbia apie gyvulininkystės ūkių nuosmukį. Lietuva savo žemės ūkį vairuoja tvarumo, ekologijos ir žaliojo kurso linkme. Daugelis dėl to ginčytųsi, bet kitaip negimtų tiesa. O to siekiame. Priešpaskutinę rugsėjo savaitę (22 d.–24 d.), per patį kalendorinį lygiadienį, kai diena ir naktis parą pasidalija vienodai, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) (Kauno r.) šalies žemdirbių, agrarinės krypties mokslininkų, verslininkų ir politikų dėmesį prikaustė rudeninė paroda „Inno panorama“.

Daugeliui parodos dalyvių, svečių bei lankytojų tris dienas vykęs renginys žemdirbių Alma mater erdvėje padėjo pamiršti sektorių skausmingai palietusius geopolitinius iššūkius. Šiųmetė rudeninė paroda „Inno panorama“ lankytojams pasiūlė du renginius. Lauko ekspozicijoje ir viename paviljone buvo pristatoma žemės ūkio technika bei įranga tausojamajai žemdirbystei, ekologiškos žemės ūkio produkcijos perdirbimas, atsinaujinančioji energetika, sveikatai palankūs maisto produktai, mokslo tyrimų ir konsultavimo paslaugos. Kitame paviljone – unikali gyvulininkystės paroda, kuriai toną davė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA). Šalia 47 veislių mėsinių galvijų buvo eksponuojamos avys, jojamieji poniai, triušiai, šimtai rečiausių veislių paukščių. Šiame paviljone netrūko lankytojų – Kauno rajono ir miesto mokyklų bei vaikų darželių grupių.

„Šiuolaikinio žemės ūkio variklis – mokslo ir verslo bendradarbiavimas, – pradėdama parodą „Inno panorama“ kalbėjo VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė, – žemės ūkio sektoriui iškeltas uždavinys ne tik aprūpinti maistu augančią pasaulio gyventojų populiaciją, bet ir tapti saugiam, tvariam, orientuotam į Europos žaliojo kurso tikslus. Tad neturėtų stebinti, kad dabar žemės ūkis yra tas sektorius, į kurį naujovės veržiasi sparčiausiai ir reikalauja naujų šio sektoriaus darbuotojų žinių, kompetencijų. Gyvename didelių transformacijų laikotarpiu, kuomet naujos technologijos ir išradimai fizinį, skaitmeninį, biologinį pasaulius sujungia į vieną visumą. Šie pokyčiai atveria naujas galimybes ir Lietuvos žemės ūkio verslams, ir mokslo įstaigoms.“ Mintimis apie šalies žemės ūkio galimybes ir perspektyvas dalijosi premjerės patarėjas Ignas Jankauskas, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, VšĮ „Ekoagros“ direktorė Virginija Lukšienė, Kauno r. savivaldybės vicemeras Antanas Nesteckis ir kt.

Parodos „Inno panorama“ medaliais šiemet buvo apdovanoti penki eksponatai, kuriuos pateikė bendrovės „Agrodronas“, „East West Agro“, „DOJUS agro“, „Nando“, „Dotnuva Baltic“.

„Žemės ūkis šiandien tapęs padidintos rizikos zona, nelygu kovų arena, – „Ūkininko patarėjui“ sakė UAB „Agrodronas“ vadovas Mindaugas Dorelis, – ūkininkai domisi naujausiomis technologijomis ir skaičiuoja sutaupytus gamybos kaštus.“

UAB „DOJUS agro“ Tiksliosios žemdirbystės padalinio vadovas Žilvinas Juškys kalbėjo apie azoto sensorių „Green Seeker“, kuris montuojamas traktoriaus priekyje, skenuoja augalus ir automatiškai parenka tręšimo sistemą, kurią perduoda į traktoriaus kabinoje esančią elektroninę valdymo įrangą. Taip efektyvinamos tręšimo sąnaudos, tausojama gamta.

Daug judesio buvo paviljone, kuriame vyko gyvulininkystės paroda. Diskusijos virė tarp ūkininkų, auginančių mėsinius ir pieno veislės galvijus. Vienas Vilkaviškio r. pieno ūkio šeimininkas prisipažino produktyvumą praradusias ir nupenėtas karves parduodantis kaimynams lenkams, už kilogramą gyvojo svorio gaunantis 2,20 Eur. „Pienininkystė tampa nuostolinga, dažnas imasi auginti mėsinius galvijus, bet ir čia apstu rizikų“, – kalbėjo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis. LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas teigė, kad juokingai menka valstybės ir ES parama neskatina laikyti mėsinių galvijų. Be to, vartotojai klaidinami, kuomet prekybos centrų lentynose vietoje jautienos pateikiama karviena – pasenusių pieno veislės karvių mėsa. Pasak V. Barkausko, atitinkamos valstybės tarnybos turėtų reikalauti, kad mėsos produkto etiketėje būtų žymima žaliavos kilmė, ūkis, kuriame išaugintas jautis, kokio amžiaus, veislės galvijas.

Apie ekologinio žemės ūkio produkcijos vartotoją, jo ugdymą vyko diskusijos  konferencijoje „Ekolink 2022. Ekologinė gamyba. Pakeliui į 2030“. Forume kalbėjo užsienio lektoriai, Žemės ūkio ministerijos vadovai, „Ekoagros“ specialistai, žemdirbiai.

„Nacionalinė žuvininkystė stokoja valstybės ir ES dėmesio, – teigė UAB „Išlaužo žuvis“ vadovas Darius Svirskis, – būtent mūsų sektoriaus atstovai įgyvendinę populiariąją maisto grandinę „Nuo lauko iki stalo“, tačiau verslo strategija neturėtų likti pavienių asmenų rūpestis. Praeityje Lietuva eksportavo tvenkinių žuvis į Vakarų Europą. Šalies vartotojai vertina Išlauže išaugintus, ant stalo tiekti paruoštus karpius, plačiakakčius.“

„Bitininkystė – irgi gyvulininkystės sričiai priskirtas sektorius, – sako Kaišiadorių r. nemažą bityną puoselėjantis Žilvinas Šolys, – tačiau specialybės žinių stokoja beveik 99 proc. bitininkaujančiųjų. Vabzdžių, kaip ir galvijų, genetika nemėgsta saviveiklos, todėl reikia įvairiais lygiais kalbėti apie gyvūnų kilmę, gerovę, paskirtį ir žmogaus atsakomybę.“

Skaitykite daugiau: Ūkininkopatarėjas.lt: 2022-09-24


Plačiau

Sugrįžta gyvulininkystės paroda: bus kur paganyti akis

Data: 2022-09-22

Apie mus rašo: Kauno diena 2022-09-22

Šiandien Akademijoje prasidedanti paroda „Inno panorama 2022“ atgaivino kiek primirštą tradiciją rengti gyvulininkystės parodas. Čia bus kur paganyti akis: į Akademiją iš visos Lietuvos jau atkeliavo veislinių paukščių ir galvijų, smagurius vilios jautienos patiekalų degustacijos, vyks diskusijos.

Dėmesio centre – tvarumas

VDU Žemės ūkio akademijos universitetinis miestelis šurmuliuos tris dienas – iki rugsėjo 24 d. Ketvirtą kartą rengiamos „Inno panoramos“ pagrindinė tema šiemet – tvarumas, ekologija. Vyks diskusijos apie Žaliąjį kursą, ekologinės gamybos ateitį. Į parodos ekspozicijas jau suvežta žemės ūkio technika ir įranga tausojamajai žemdirbystei. Čia bus demonstruojami ekologiški maisto produktai, vyks ekologiškų ir palankių sveikatai produktų degustacijos. Prasideda ir tradicinė daug sodo mylėtojų į Akademiją pritraukianti sodinukų mugė.

Svarbi „Inno panoramos“ dalis šiemet – veislinių ūkinių gyvūnų paroda, rengiama po kelerių metų pertraukos. Tris dienas bus galima grožėtis veisliniais paukščiais, triušiais, avimis, ponių klasės žirgais, mėsiniais galvijais. Paukštininkai pristatys Lietuvoje auginamas populiarias vištų, ančių, žąsų, kalakutų, balandžių veisles. Bus ir retų vištų veislių, tarp jų – vienos didžiausių ir elegantiškiausių karališkosios Bramos vištų veislės atstovių. Gagens ir vienintelės Lietuvoje išlikusios žąsų veislės atstovės – Lietuvos vištinės žąsys. Voljeruose tipens kiemo sanitarės Indijos bėgikės (greitosios antys), didelės Tulūzų  žąsys, kalakutai ir kiti naminiai paukščiai.

Atkeliauja ne dėl grožio

„Parodoje išvysime ir veislinių triušių – belgų milžinų, prancūzų avinų, Vokietijos dėmėtųjų, šinšilų ir kitų veislių pilkųjų, arba mėlynųjų, triušių. Daug dėmesio skiriama avims – bus galima išvysti devynių veislių atstovių, tarp jų – juodomis dėmėmis ant baltos vilnos išsiskiriančias Kerry Hill veislės avis. Bus pristatyti ponių veislių žirgai, kurių pagrindu kuriama Lietuvos jojamųjų ponių veislė“, – intrigavo VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro Parodų organizavimo skyriaus vadovė Rima Pranaitienė.

Vis dėlto daugiausia bus eksponuojama veislinių mėsinių galvijų.

„Šie galvijai traukia akį – jie įdomūs pažiūrėti, neįprasti. Juk kai kurių veislių buliai užauga didžiuliai – iki 1,5 t. Vienų veislių atstovai – dideliais ragais, kitų – beragiai, gauruoti – tikrai įspūdingos išvaizdos“, – užsiminė Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) direktorė Vilma Živatkauskienė.

Vis dėlto, pasak jos, veisliniai gyvūnai į parodą atkeliauja, visų pirma, ne dėl grožio. „Tokios parodos labai naudingos pradedantiems ūkininkauti – čia jie gali apžiūrėti skirtingų veislių galvijus, daugiau sužinoti apie jų savybes ir apsispręsti, ką auginti. Juk visi galvijai turi savo paskirtį. Vienos veislės labiau tinka, jei ūkininkas galvijus augina tam, kad parduotų daugiau mėsos, o kitos – kad nuganytų pievas. Vienos labiau tinka, jei galvijai laikomi lauke, kitos – po stogu.“

Vaišins jautienos sultiniu

Parodoje vyks ir patiekalų iš vienos maistingiausios mėsos – jautienos – degustacijos.

„Atsižvelgdami į tai, kad dabar – tikrai ne patys geriausi laikai, orientuojamės ne į brangias jautienos dalis, o į vertingas, bet mažiau žinomas. Parodos lankytojus vaišinsime jautienos sultiniu su kibinukais. Šis sultinys stiprina imunitetą, padeda gydyti autoimunines ligas, rekomenduojamas net sergant vėžiu – tai patvirtinta mitybos specialistų“, – pasakojo V.Živatkauskienė.

Gyvulininkystės parodoje netrūks diskusijų. Šiandien po 14 val. vyksiančio mėsinių galvijų veislių pristatymo plačiajai visuomenei skirtoje diskusijoje bus aptarta jautienos nauda. Bus kalbama ir apie tai, kaip šią mėsą gaminti, kad ji išsaugotų gerąsias savybes.

Į šeštadienį 11 val. vyksiančią diskusiją „Mėsinės galvijininkystės vaidmuo (ekonominis, ekologinis, socialinis požiūriai)“ kviečiami mėsinių galvijų augintojai, kiti žemės ūkio sektoriaus ir akademinio pasaulio atstovai.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos prezidentas Vytautas Barkauskas šioje diskusijoje tikisi aptarti opiausias ūkininkams kylančias problemas.

„Daugelį metų už įsigytus gyvulius ūkininkams buvo mokama 30 proc. parama: už telyčaitę – iki 1 tūkst. eurų, veislinį bulių – iki 1,3 tūkst. eurų. Nuo kitų metų mes šios paramos nebetenkame. Kita problema, egzistavusi ir iki šiol, – kad ekonominio dydžio vienetai (EDV) ūkiuose vertinami neteisingai. Pirkdami užsienyje, už veislinį mėsinį galviją mokame po 2–3 tūkst. eurų, o Lietuvoje jų vertė oficialiosios statistikos lentelėse – vos šiek tiek per 300 eurų. Tai svarbu ūkininkams siekiant gauti ES paramą – mes negalime konkuruoti su pieninių galvijų augintojais. Jiems sąlygos gauti ES paramą yra geresnės“, – opias problemas kelia V.Barkauskas.

Kaip ženklinti mėsą?

Diskusijoje ruošiamasi aptarti ir mėsos ženklinimą Lietuvoje. Neabejojama, kad pirkėjams labai praverstų, jei mėsa būtų išsamiai ženklinama.

„Pagal informaciją, nurodomą ant pakuotės, turėtų būti atsekamas mėsos kelias iki parduotuvės. Turėtų būti žymima, koks ūkininkas užaugino gyvulį ir kokia tai mėsa – kokio amžiaus karvės ar buliaus. Deja, Lietuvoje paskerstų karvių mėsa tampa jautiena. Pirkėjas turėtų žinoti, ar jis valgys mėsinės, ar pieninės karvės mėsą, kas tos karvės augintojas“, – įsitikinęs V.Barkauskas.

Mėsinių galvijų augintojų teigimu, nurodant galvijo veislę, pirkėjas žinotų, kokio maistingumo mėsą perka. Mat kai kurių veislių jautiena turi mažiau riebalų ir blogojo cholesterolio.

Kita galvijų augintojų įvardijama problema – Lietuvoje nėra mobiliųjų skerdyklų. „Dabar gyvuliai skersti vežami į mėsos perdirbimo įmonę. Vežamas gyvulys stresuoja, dėl to jo mėsa praranda didžiausią vertę. Pažiūrėkime, kaip žydai skerdžia: jie to gyvulio niekur neveža, prieš skersdami nuramina, kad nestresuotų. Norėdami turėti tikrai aukštos kokybės mėsos, turėtume naudotis mobiliomis skerdyklomis, kad  gyvuliai būtų skerdžiami neišvežant iš ūkio“, – įsitikinęs LMGAGA prezidentas.

Tiek gyvulininkystės parodoje, tiek kitose „Inno panorama 2022“ diskusijose nebus išvengta Žaliojo kurso temos, šios krypties reikalavimų daugiau žemės ūkio produkcijos gaminti ekologiškai.

„Daugelis galvijus auginančių ūkininkų, net ir neįregistravę ekologinių ūkių, mineralinių trąšų nenaudoja – tręšia mėšlu. Bet jei reikalavimai ekologiniams ūkiams liks tokie aukšti kaip dabar, vargu ar daug naujų ūkių taps ekologiniai“, – abejojo V.Barkauskas.

Akademijoje bus demonstruojama ir gyvulininkystės ūkiams skirtos technikos, įrangos: šienapjovių, mėšlo kratytuvų, pašarų maišytuvų-dalytuvų, krautuvų ir kt.

„Tikimės, kad paroda bus naudinga gyvulininkystės specialistus rengiančioms mokymo įstaigoms, įmonėms, tiekiančioms produktus gyvulininkystei, paukštininkystei, patiems gyvulių augintojams ir, žinoma, miesto ir rajono gyventojams, norintiems visa tai pamatyti“, – užsiminė R.Pranaitienė.

Skaitykite daugiau: Kauno diena 2022-09-22


Plačiau

VDU Žemės ūkio akademijoje – dvi viena kitą papildančios parodos

Data: 2022-09-21

Rugsėjo 22–24 dienomis Kauno rajone, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA), vyks du plačią šios aukštosios mokyklos veiklų aprėptį atspindintys renginiai: inovacijų sklaidos paroda „Inno panorama 2022“, kurios šiųmetė ašis – ekologija, aplinkosauga, tvarumas ir Gyvulininkystės  paroda, demonstruojanti ūkinių gyvūnų veislininkystės rezultatus. Abi šios parodos – du vienas kitą papildantys renginiai, nes dalis pristatomų inovacijų skirtos būtent gyvulininkystės sektoriui, pasukusiam Europos žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo link.

Šiuolaikinio žemės ūkio variklis – mokslo ir verslo bendradarbiavimas

VDU Žemės ūkio akademijos kanclerės prof. dr. Astridos Miceikienės teigimu, agrosektoriui iškelti dideli uždaviniai ne tik aprūpinti maistu augančią pasaulio gyventojų populiaciją, bet ir būti saugiam, tvariam, orientuotam į Europos žaliojo kurso tikslus. Todėl neturėtų stebinti, kodėl šiuo metu būtent žemės ūkis yra tas sektorius, į kurį naujovės veržiasi sparčiausiai, atitinkamai reikalaudamos naujų šio sektoriaus darbuotojų žinių bei kompetencijų. „Gyvename didelių transformacijų laikotarpiu, kuomet  naujos technologijos ir išradimai fizinį, skaitmeninį ir biologinį pasaulius sujungia į vieną visumą. Šie pokyčiai atveria naujų galimybių ir Lietuvos agroverslui, ir šių pokyčių flagmanui – VDU Žemės ūkio akademijai“, – pastebi profesorė dr. A. Miceikienė.

Inovacijų ekspozicija – nuo lengvučių jogurto kąsnelių iki sunkiasvorės technikos

 Parodoje „Inno panorama 2022“ lankytojų dėmesio laukia inovatyvių produktų ir technologijų ekspozicija, ekologiškų produktų mugė, degustacijos bei edukacijos. Ekspozicijas, siūlančias įvairius pažangius ūkininkavimo sprendimus, demonstruos šalies verslo įmonės, taip pat bus atskleisti mokslo ir verslo partnerystės rezultatai, kuriuos pristatys VDU Žemės ūkio akademija,  nuolat aktyviai bendradarbiaujanti su šalies verslo įmonėmis, drauge inicijuojant projektus, sprendžiant įvairias gamybos procesuose kylančias problemas, kuriant inovacijas. Verslo partneriai laboratorijose išgrynintas mokslininkų idėjas komercializuoja bei padeda išvesti į rinką. Parodoje bus galima išvysti paties įvairiausio pobūdžio materializuotų inovacijų: vyks liofilizuotų jogurto kąsnelių degustacija, bus demonstruojami  produktai, gauti perdirbant juodąsias plokščiamuses, atskleistos naudoto maistinio aliejaus beatliekinio perdirbimo į bioskalias tepamąsias medžiagas galimybės,  tvarios gyvulininkystės technologijos, taip pat skaitmeninės technologijos, taikomos mėsinėje galvijininkystėje ir avininkystėje, inovatyvūs sprendimai ir produktai akvakultūroje.

VDU Žemės ūkio akademijoje rengiamos parodos pasižymi gausia šviečiamąja programa.  Rugsėjo  2223 dienomis vyks VšĮ „Ekoagros“, šiais metais mininčios savo veiklos 25-metį, drauge su VDU Žemės ūkio akademija ir Žemės ūkio ministerija organizuojama tarptautinė konferencija „EKOLINK 2022. Ekologinė gamyba. Pakeliui į 2030“, kurios metu bus gvildenamos agrosektoriaus aktualijos.

Rugsėjo 24-ąją, paskutiniąją parodos dieną, vyks Europos inovacijų partnerystės (EIP) veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė, kurios metu bus pristatyti projektų rezultatai, diskutuojama apie EIP veiklos grupėms kylančius iššūkius ir tolesnes veiklų gaires.

Tradiciškai dar iki renginio pradžios ekspertų komisija išrinko ir „Inno panorama“ medaliais bei diplomais apdovanojo penkis šiųmetės parodos eksponatus: droną žemės ūkiui „XAG V40“ (UAB „Agrodronas“), azoto sensorių „GreenSeeker“ (UAB „DOJUS agro“), barstytuvą „SULKY X40 ECONOV“ (AB „East West Agro“), vienvietį melžimo robotą „GEMINI (UAB „Dotnuva Baltic“), augalų biostimuliatorių „BIO NPK Powder S“ (UAB „Nando“).

Gyvulininkystės parodoje – ir ekonomika, ir estetika

Gyvulininkystės parodoje, kurios organizatoriai – VDU Žemės ūkio akademija ir Žemės ūkio ministerija, bus demonstruojami veisliniai mėsiniai galvijai, paukščiai, triušiai, avys, poni klasės žirgai. Parodoje vyks mėsinių galvijų veislių pristatymai, mėsinių galvijų aukcionas, ypač aktualus mėsinių veislių galvijų augintojams. Taip pat bus galima dalyvauti patiekalų iš jautienos degustacijose.

Parodoje didelis dėmesys bus skiriamas skirtingų veislių pristatymams, gyvūnų išskirtinių savybių demonstravimui – tokios, tiesiogiai iš augintojų gaunamos žinios, yra ypač vertingos pradedantiesiems mėgėjams ar verslininkams.

Parodoje Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos nariai pristatys Lietuvoje auginamas populiarias vištų, ančių, žąsų, kalakutų, balandžių veisles. Taip pat rengiama ir keletas Europoje retų vištų veislių eksponatų. Tarp jų – bramai, vadinamosios karališkosios vištų veislės paukščiai, kurie yra didžiausio svorio ir laikomi elegantiškiausiais. Parodoje bus galima pamatyti ir vienintelės išlikusios mūsų genofondinės veislės atstoves – Lietuvos vištines žąsis. Voljeruose lankytojų dėmesio lauks kiemo sanitarėmis įvardijamos antys – Indijos bėgikės, įspūdingo dydžio Tulūzų veislės žąsys, kalakutai ir kiti naminiai paukščiai.

Lietuvos veislinių triušių augintojų asociacija parodoje pristatys belgų milžinų, prancūzų avinų, Vokietijos dėmėtųjų, šinšilų ir kt. triušių veislių atstovus. Lietuvos arklių augintojų asociacija pristatys poni veislių žirgus, kuriuos naudojant kuriama nauja Lietuvos jojamųjų ponių veislė.

Visas tris parodų dienas veiks ir tradicinė rudeninė sodinukų mugė.

______________________________________________________________________________________________________

Parodos „Inno panorama 2022“ ir tarptautinės konferencijos „EKOLINK 2022“ atidarymo ceremonija bei parodos laureatų apdovanojimas vyks rugsėjo 22 d. 9:30 val. (VDU ŽŪA II-ojo paviljono konferencijų erdvė, Universiteto g. 10B, Akademija, Kauno r.).

Gyvulininkystės parodos atidarymo ceremonija rugsėjo 22 d. 11:00 val. vyks VDU ŽŪA III-ajame paviljone.

Daugiau informacijos apie rugsėjo 22–24 d. VDU Žemės ūkio akademijoje vykstančius renginius – internete.

Organizatoriai: Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija, VšĮ „Ekoagros“.

 

https://zua.vdu.lt/vdu-zemes-ukio-akademijoje-dvi-viena-kita-papildancios-parodos/


Plačiau

Žemės ūkio ir gyvulininkystės ateitis Lietuvoje: rugsėjo 22–24 dienomis kviečia į dvi išskirtines parodas Pakaunėje

Data: 2022-09-19

Delfi 2022 m. rugsėjo 15 d.

Rugsėjo 22–24 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje bus surengtos dvi parodos, apjungiančios ekologijos ir tvarumo temas žemės ūkio bei gyvulininkystės sektoriuose. Parodos lankytojai jau dabar gali registruotis ir į nemokamą konferenciją, kurioje laukia įdomios diskusijos apie ekologinės gamybos ateitį.

Paroda ir konferencija kviečia tvarumo kryptimi

Ketvirtąjį kartą rengiama paroda „Inno panorama“ šiais metais sieks pabrėžti darnaus vystymosi svarbą ir skatins žmones gyventi tausojant aplinką. Parodos metu lankytojai turės galimybę susipažinti su geresnę gyvenimo kokybę kuriančiais produktais, parodos dalyviai jiems pristatys atsinaujinančios energijos taikymo galimybes, ekologinę žemdirbystę, sveiką maistą ir aktualijas, susijusias su tvariais sprendimais įvairiose gyvenimo srityse.

Kaip teigia renginio organizatoriai, šiais metais parodoje vystomą ekologijos ir tvarumo temą padiktavo ne tik ambicingi Europos žaliojo kurso tikslai ir iš jų kylantys nauji reikalavimai, bet ir stiprėjantis visuomenės suvokimas, kad pokyčiai yra būtini.

Parodos metu, rugsėjo 22–23 dienomis pirmą kartą bus organizuojama ir produkcijos augintojams, perdirbėjams bei vartotojams skirta tarptautinė konferencija „EKOlink 2022. Ekologinė gamyba. Pakeliui į 2030“. Konferencijos metu įžvalgomis ir patirtimis dalysis daugiau kaip 20 pranešėjų iš Lietuvos bei užsienio. Dvi dienas trunkanti konferencija bus išskaidyta į 4 sesijas.

Rugsėjo 22 dieną dalyvių laukia dvi sesijos – „Ekologinės politikos link“ ir „Ekologinės gamybos ir perdirbimo link“. Sesijų metu lankytojai daugiau sužinos apie esamą ekologinės rinkos situaciją ir jos ateitį Lietuvos bei Europos Sąjungos kontekste, taip pat turės galimybę išgirsti verslo sėkmės istorijas bei daugiau sužinoti apie ekologiškos produkcijos pardavimų didinimo galimybes.

Rugsėjo 23 dieną taip pat bus surengtos dvi ekologijos ir tvarumo temai skirtos sesijos. Sesija „Ekologinio viešojo maitinimo link. Geroji užsienio šalių praktika ir proveržio Lietuvoje sąlygos“ bus skirta Lietuvoje neseniai startavusiam ekologiškam viešajam maitinimui. Savo srities profesionalai dalinsis patirtimi ir mintimis apie tai, kokių neišnaudotų galimybių turime ir kaip integruoti ekologišką maistą į viešojo maitinimo sektorių. Paskutinėje sesijoje „Ekologijos mokslo ir praktikos link“ specialistai kalbės apie naujausias technologijas, mokslo tyrimus ir perspektyvas.

Dalyvavimas konferencijoje nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija čia.

Gyvulininkystės paroda 2022

Besiverčiantys ar besidomintys gyvulininkyste, rugsėjo 22–24 dienomis kviečiami apsilankyti gyvulininkystės parodoje. Čia skirtingi gamintojai supažindins su savo gaminama produkcija, didelis dėmesys bus skiriamas veislinių gyvūnų pristatymui, jų išskirtinių savybių demonstravimui.

Šiais metais rengiamoje parodoje lankytojams bus eksponuojami atrinkti geriausių veislinių savybių ūkiniai gyvūnai: nuo kelis šimtus kilogramų sveriančio veislinio buliaus, įvairių veislių ponių, iki avių, naminių paukščių ir triušių. Susirinkusieji turės galimybę sudalyvauti patiekalų iš jautienos degustacijoje, tad įdomu ir naudinga bus ne tik gyvulių augintojams, bet ir miesto gyventojams.


https://www.delfi.lt/uzsakomasis-turinys/naujienos/zemes-ukio-ir-gyvulininkystes-ateitis-lietuvoje-rugsejo-2224-dienomis-kviecia-i-dvi-isskirtines-parodas-pakauneje.d?id=91239045


Plačiau

EIP veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė

Data: 2022-09-12

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) iniciatyva organizuojama „EIP veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė“, kuri vyks š. m. rugsėjo 24 d. renginio „Inno panorama 2022“ metu.

EIP veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugės tikslai:
–       sutelkti ir pasidalinti EIP veiklos grupių gerąja patirtimi;
–       išdiskutuoti prioritetines tyrimų kryptis ir poreikį žemės ūkio inovacijoms;
–       susitarti dėl naujų, partneryste grįstų, projektinių iniciatyvų.

Renginys yra nemokamas ir atviras visoms (naujoms ir projektus užbaigusioms) EIP veiklos grupėms.

Preliminari renginio programa:

9.00-9.30 Renginio atidarymas (sveikinimo žodis, trumpas pranešimas apie renginio tikslus, eigą ir pan., trumpas ŽŪŽIS klasterio prisistatymas)

9.30-10.30 EIP veiklos grupių prisistatymai stenduose

10.30-11.30 Teminės diskusijos grupėse/Workshopas

11.30-12.00 Apibendrinimas

Į renginį kviečiame registruotis užpildžius REGISTRACIJOS ANKETĄ.

Daugiau informacijos: zivile.cerniauskiene@vdu.lt

Organizatoriai: VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro Socialinės partnerystės skyrius bendradarbiaujant su Žemės ūkio žinių ir inovacijų sistemos klasteriu.

Konferencija „EIP veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė“ vykdoma pagal Kaimo tinklo projektą „Komunikacijos priemonių, skirtų didinti visuomenės informuotumą apie KPP ir jos aktyvesnį įsitraukimą į kaimo plėtros procesus, įgyvendinimas“ NR. PLKT-22-1-01055-PR001. Priemonė finansuojama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“. Projektas remiamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

 

https://zua.vdu.lt/eip-veiklos-grupiu-kontaktu-ir-patirciu-muge-2/


Plačiau

Parodos Žemės ūkio akademijoje – naujas posūkis

Data: 2022-08-26

Apie mus rašo „Ūkininko patarėjas“: 2022-08-25

Šių metų rudeninė paroda skirta tvarumui, ekologijai, žaliajam kursui. Jos metu parodos lankytojų laukia pirmoji Lietuvoje tarptautinė konferencija „EKOLINK 2022. Ekologinė gamyba. Pakeliui į 2030“, Gyvulininkystės paroda, kurioje ir mėsinių galvijų aukcionas, Europos inovacijų partnerystės veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė bei daugybė kitokių renginių.
Apie žemės ūkio parodas, organizuojamas VDU Žemės ūkio akademijoje, ir jų naudą pasakoja Verslo ir socialinės partnerystės centro Parodų organizavimo skyriaus vadovė dr. Rima PRANAITIENĖ:

Rugsėjo 22–24 dienomis VDU Žemės ūkio akademijoje bus rengiama ketvirtoji paroda „Inno panorama“, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas tvarumui, ekologijai ir Žaliajam kursui. Norime pabrėžti darnaus vystymosi svarbą ir skatinti žmones gyventi tausojant aplinką.

Parodos dalyvius kviečiame pristatyti, o lankytojus – susipažinti su paslaugomis ir produktais, kuriančiais geresnę gyvenimo kokybę. Parodoje kviečiame pristatyti plačias atsinaujinančios energijos taikymo galimybes, ekologinę žemdirbystę, sveiką maistą ir kitas aktualijas, susijusias su tvariais sprendimais įvairiose gyvenimo srityse. Taip pat parodoje kviečiame dalyvauti įmones, prekiaujančias žemės ūkio technika bei įranga, padedančiomis įgyvendinti Europos žaliojo kurso keliamus tikslus.

Parodos metu ne tik veiks įmonių ekspozicijos, vyks ekologiškų produktų ekspozicijos ir degustacijos.

Dvi parodos dienas rugsėjo 22-23 d. vyks pirmoji Lietuvoje tarptautinė konferencija „EKOLINK 2022. Ekologinė gamyba. Pakeliui į 2030“. Ji skirta ekologiškos produkcijos augintojams, perdirbėjams ir vartotojams. Konferencijos metu daugiau nei 20 pranešėjų bei ekologijos vizionierių iš Lietuvos ir užsienio dalysis savo patirtimi. Renginys apims 4 sesijas:

 1. Ekologinės politikos link. Strateginė sesija apie esamą ekologinės rinkos situaciją ir jo ateitį Lietuvos bei Europos Sąjungos kontekste;

 2. Ekologinės gamybos ir perdirbimo link. Verslo sėkmės istorijos ir galimybės;

 3. Ekologinio viešojo maitinimo link. Geroji užsienio šalių praktika ir proveržio Lietuvoje sąlygos;

 4. Ekologijos mokslo ir praktikos link – naujausios technologijos, tyrimai, perspektyvos.

Konferencijos ir ekologiškų produktų ekspozicijos organizatoriai yra VDU Žemės ūkio akademija, LR žemės ūkio ministerija ir VšĮ „Ekoagros.

Trečiąją parodos dieną, rugsėjo 24-ąją, vyks Europos inovacijų partnerystės (EIP) veiklos grupių kontaktų ir patirčių mugė. Jos metu bus pristatyti EIP įgyvendintų projektų rezultatai, išdiskutuoti EIP veiklos grupių iššūkiai ir tolesnės inovacijų kūrimo bei įgyvendinimo galimybės.

Pagrindinis parodos rėmėjas AB „East West Agro“ parodoje pristatys efektyvaus ūkininkavimo, gamtą ir dirvą tausojančią techniką.

Dar vienas didelis kartu su paroda „Inno panorama 2022“ vyksiantis renginys – Gyvulininkystės paroda, kurią remia LR žemės ūkio ministerija. Renginys užims visą 3-ąjį parodų paviljoną. Lankytojams bus eksponuojami atrinkti geriausių veislinių savybių ūkiniai gyvūnai: nuo kelis šimtus kilogramų sveriančio veislinio buliaus, įvairių veislių ponių, iki avių, naminių paukščių ir triušių.

Parodos metu vyks veislinių gyvūnų pristatymai, veiks mėsinių galvijų aukcionas, bus organizuojamos įvairios atrakcijos. Gyvulininkystės parodos dalyvius kviečiame prisistatyti, o lankytojus susipažinti su įmonėmis, teikiančiomis produkciją bei paslaugas šiam svarbiam žemės ūkio sektoriui. Vienoje vietoje susitinkant galimiems pardavėjams ir pirkėjams įvyksta geriausi sandoriai.

Plačiau skaitykite 2022 m. rugpjūčio 25 d. laikraštyje „Ūkininko patarėjas“


Plačiau

Žemdirbio vasara 2022 apžvalga

Data: 2022-07-20

VDU Žemės ūkio akademija visus, suinteresuotus gerojo ūkininkavimo praktika birželio 21 d. sukvietė į Bandymų stotį, kurioje vyko renginys „Atviras ūkis“ kartu su moksline-praktine konferencija „Žemdirbio vasara“. Renginio koncepcija – tvaraus ir ekonomiškai subalansuoto ūkininkavimo galimybės. Renginio tikslas  – supažindinti dalyvius su VDU ŽŪA mokslininkų tyrimais ir įžvalgomis, parodyti vykdomų žemės ūkio veiklų rezultatus ir jų teikiamą naudą, taip pat geromis idėjomis skatinti galimus pareiškėjus teikti paramos paraiškas ir įgyvendinti projektus, finansuojamus iš Kaimo plėtros programos (KPP) lėšų.


Plačiau

Žemdirbio vasara grįžta!

Data: 2022-05-31

Po 4 metų pertraukos ir vėl susitinkame VDU Žemės ūkio akademijos Bandymų stoties laukuose!
Plačiau apie ŽEMDIRBIO VASARA 2022 pasakoja VDU ŽŪA Bandymų stoties direktorius prof. Rimantas Velička.
 
PAŽIŪRĖKITE, PAKLAUSYKITE IR SUSITIKIME RENGINYJE!                                           Programa
 

Plačiau

Tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2022“: sprendimų metas ateities iššūkiams

Data: 2022-04-01

Apie mus rašo Ūkininkopatarėjas.lt: 2022-03-31

 

 

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA, Akademija, Kauno r.) kovo 31–balandžio 2 dienomis vyksta tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2022“, žyminti naujojo darbų sezono pradžią. Žinant šiandienos įvykius ir laukiančias pasekmes, kurių mastą dar sunku įsivaizduoti, žemės ūkio ir maisto sektoriai tampa kaip niekad svarbūs. Todėl dar labiau reikia susitelkti agroverslo  atstovams, mokslininkams, politikams, kad būtų patenkintas gyvybiškai svarbus poreikis – aprūpinti gyventojus maisto produktais. VDU ŽŪA šiomis dienomis renkasi visi, kam rūpi žemės ūkio ir kaimo ateitis. Tris dienas vyks naujausių technologijų demonstracijos, žinių sklaidos renginiai, susitikimai ir diskusijos, o juos neabejotinai vienys išgyvenimo kardinaliai pasikeitusiomis rinkos sąlygomis tema. Mažiau pramogų, daugiau orientacijos į tikslą – taip galima apibūdinti šiemetinę „Ką pasėsi…“, kuri ir toliau išlieka didžiausiu agrosektoriaus naujovių sklaidos renginiu Lietuvoje ir Baltijos šalyse.   

Baigia prisijaukinti neapibrėžtumą 

„Šiemet turėjo būti tie metai, kai paroda „Ką pasėsi…“ pagaliau grįžta į savo įprastą ritmą, – sako parodos organizatoriaus VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorius doc. dr. Virginijus Venskutonis. – Tačiau paskutinių savaičių įvykiai parodė, kad visada turi būti pasirengęs viskam. Nespėjus atsigauti po pandemijos, nesuvokiamo žiaurumo įvykiai Ukrainoje kardinaliai pakeitė tūkstančių žmonių gyvenimus ir programuoja ilgalaikius pokyčius ateityje. Belieka skubėti prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančios situacijos. Pasirengimas parodai „Ką pasėsi… 2022“ tik įrodo, kad Lietuvos agroverslo lyderiai pasirengę priimti naujus iššūkius. Dauguma nuolatinių parodos dalyvių nuosekliai ir atsakingai rengėsi parodai, kad savo klientams galėtų pristatyti naujausius sprendimus, skirtus moderniam ir tvariam ūkiui. Gaila, tačiau kai kurių agrotechnika prekiaujančių įmonių šiemetinėje parodoje neišvysime dėl rimtų priežasčių – technika, turėjusi būti pristatyta renginyje, šiandien yra karo zonoje arba nespėja pasiekti Lietuvos dėl logistikos trukdžių. Keletas įmonių keičia savo dalyvavimo parodose strategiją ir šį pavasarį daro pertrauką. Gerbiame jų sprendimą ir lauksime prisistatant kitose mūsų parodose.

„Ką pasėsi… 2022“ išvakarėse mes, parodos organizatoriai, esame nusiteikę optimistiškai. Šis renginys yra visai Lietuvai reikšmingas įvykis, plačiai žinomas ir laukiamas. Mums jį organizuoti yra didelis darbas ir atsakomybė, tačiau iššūkių nebijome.“

Ir senbuviai, ir nauji žaidėjai

„Parodoje „Ką pasėsi… 2022“ prisistato daugiau kaip 300 dalyvių: įmonių, organizacijų, smulkiųjų prekybininkų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos. Paroda lauko teritorijoje užims 10 ha plotą, o uždarose patalpose ekspozicijos bus išdėstytos beveik 5 tūkst. kv. m plote, – pasakoja doc. dr. V. Venskutonis. – Tradiciškai didžiausią ekspozicijų plotą parodoje užims naujausia žemės ūkio technika ir įranga. Tad išvysime ir moderniausius traktorius, ir padargus, ir išmaniąsias sistemas, kurios leidžia taupyti išteklius ir užtikrina komfortišką darbą. Vienas mūsų organizuojamos parodos privalumų – galimybė pamatyti skirtingų kompanijų sprendimus vienoje vietoje, tad galima palyginti, sužinoti visas dominančias smulkmenas.“

Maždaug 20 proc. parodoje dalyvaujančių įmonių prisistato pirmąjį kartą. Jos lankytojams demonstruos belaidžio daiktų interneto sprendimus, biodujų gamybos iš žemės ūkyje susidarančių atliekų galimybes, skysto mėšlo tvarkymo technologijas, biologinius preparatus ūkiams ir daug kitų naudingų sprendimų.

Parodoje bus galima rasti ir visa kita, ko reikia ūkiui: sėklų, trąšų, įrankių, netgi automobilį bus galima išsirinkti. Parodos „Ką pasėsi… 2022“ „veidas“ yra jos įvairiapusiškumas. Tad jeigu reikia tik sodinukų ar puošybos elemento sodybai, čia taip pat vertėtų užsukti – visas 3 parodos dienas veiks amatų ir sodinukų mugė, bus galima įsigyti kokybiškų maisto produktų tiesiai iš jų gamintojų.

Parodos įmones galima rasti parodos elektroniniame kataloge, pateiktame parodos organizatorių interneto svetainėje expoacademia.lt.

Vertingiausiems eksponatams – medaliai

Laikantis parodos tradicijos, 10 geriausių parodos eksponatų yra įvertinami medaliais. Doc. dr. V. Venskutonis sako, kad medalis – svarus apdovanojimas visomis prasmėmis. Tai autorinis kauniečio menininko Marijaus Petrausko rankų darbas iš bronzos, sveriantis kone pusantro kilogramo. Kiekviena parodoje dalyvaujanti įmonė turi teisę teikti paraišką, kurioje pagrindžia, kodėl gaminys yra vertas medalio laimėtojo statuso. Parodos eksponatus, laimėjusius medalius, lankytojai gali apžiūrėti ne tik atvykę į parodą, bet ir virtualioje ekspozicijoje adresu expoacademia.lt.

Siekiantys žinių laukiami seminaruose

Parodos metu VDU ŽŪA auditorijos lankytojams tampa atviros, dėstytojai su renginio lankytojais dalijasi sukauptomis žiniomis, pristato atliktus mokslinius tyrimus ir jų rezultatus, teikia konsultacijas rūpimais klausimais. Prie mokslininkų iniciatyvos aktyviai jungiasi kiti parodos dalyviai – socialiniai ir verslo partneriai. Jie šiemet buvo itin aktyvūs, siūlydami seminarų temas. Parodos „Ką pasėsi… 2022“ lankytojams paruošti 42 seminarai, kuriuos ves 72 pranešėjai. Temų įvairovė šiemet labai didelė. Tai ir geroji ūkininkavimo praktika, ir socialinės bei technologinės inovacijos, ir paramos priemonės pereinamuoju programavimo laikotarpiu, ir mokslo paslaugos verslui bei bendradarbiavimo su universitetu galimybės. Ir tai dar ne viskas, kas siūloma seminarų programoje. Jau minėtoje svetainėje expoacademia.lt vertėtų atidžiai „išstudijuoti“ seminarus ir pasirinkti, kuriuose renginiuose dalyvauti kiekvienam parodos lankytojui verta labiausiai.

Daugybės žmonių komandinis darbas

„VDU ŽŪA yra vienintelė mokslo ir studijų įstaiga, įtvirtinusi tokio didelio masto žemės ūkio parodų organizavimo tradiciją. Tai yra nuolatinio nuoseklaus komandinio darbo rezultatas. Ne tik tiesiogiai už parodos organizavimą atsakingo VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro (iki 2021 m. – Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko) kolektyvo, bet ir visos ŽŪA bendruomenės: dėstytojų, administracijos darbuotojų, studentų. Dalis jų parodos dienomis pamiršta savo įprastinius vaidmenis ir tampa daugybės parodos metu vykstančių procesų koordinatoriais. Kaip tarpusavyje mėgstame sakyti, vykdome tūkstančio smulkmenų projektą. Praleidus vieną smulkmeną, ji gali tapti rimta problema renginio metu. Atsakomybės jausmas ir savo srities žinojimas, greita reakcija bei sugebėjimas laiku priimti teisingus sprendimus užtikrina, kad renginys vyksta tarsi savaime. Negalime nepaminėti mūsų ištikimų partnerių: Kauno rajono savivaldybės, Lietuvos radijo ir televizijos, laikraščių „Ūkininko patarėjas“ ir „Kauno diena“, žurnalo „Mano ūkis“, kurie padeda renginio organizavimo darbuose.

Taip pat nuoširdų ačiū sakome Lietuvos agroverslo lyderiams, ištikimai lydinčius mus puoselėjant ir auginant parodos „Ką pasėsi… “ tradiciją: UAB „Dojus agro“, AB „Lytagra“, UAB „Rovaltra“, UAB „Ivabaltė“, UAB „Žemtiekimas“, AB „East West agro“, UAB „Agrokoncerno technika“. Dėl šių įmonių noro būti kartu su VDU ŽŪA, iniciatyvumo prisidedant prie bendrų projektų, nuoširdaus rūpesčio dėl Lietuvos kaimo ir žemės ūkio mokslų ateities, šiandien esame stiprūs“, – apibendrina doc. dr. V. Venskutonis.

 

Skaitykite daugiau 


Plačiau

Prasidėjo 26-oji žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“

Data: 2022-04-01

Apie mus rašo Manoukis.lt: 2022-03-31

 

Prasidėjo žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“, kuri jau 26-oji. Joje – gausiausia žemės ūkio technikos ekspozicija. Pasak parodos organizatorių, visų dalyvių eksponatus vienija išmanumas.

VDU rektorius Juozas Augutis per parodos atidarymą sakė, kad tokiomis geopolitinėmis aplinkybėmis svarbiausia – dirbti žemę. „Nors Ukrainoje tokia padėtis, žemdirbiai vis tiek važiuoja į laukus su technika ir pradeda sėją. Nepaisant to, kaip klostysis įvykiai, turime dirbti žemę.

Net neabejoju, jei Lietuvoje būtų kaip Ukrainoje, mūsų šalies ūkininkai elgtųsi taip pat. Ši paroda vyksta karo prieš Ukrainą akivaizdoje, po pandemijos. Tad galima sakyti, kad tai – naujos pradžios pradžia“, – teigė J. Augutis.

„Lietuva buvo, yra ir bus žemės ūkio kraštas. Žemdirbiai visada mums užtikrina skalsų duonos kąsnį“, – pabrėžė VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sveikindamas parodos dalyvius ir svečius aptarė mokslo svarbą.

„Praėjusiais metais paroda buvo rudenį, tad gerai, kad šiemet ji grįžo į savo laiką. Svarbu, kad ji vyksta universitete, nes už techniką ne mažiau svarbios ir žinios. Dabar brangsta žaliavos, tad žinios – ginklas, kuris padeda susidoroti su tokiais iššūkiais“, – sakė jis.

Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis dėkojo žemdirbiams, kurie, pasak jo, yra svarbiausi.

„Svarbiausi yra tie, kurie sėja grūdą. (...) Reikia keisti požiūrį į žemės ūkį. Prasidėjus karui jis truputį pasikeitė, nes žmonės suprato, kas juos maitina. Ačiū ūkininkams, kurie maitino, maitina ir maitins“, – dėkojo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.

„Dabar vyksta didelis žemės ūkio virsmas – pereinama prie išmanaus ūkininkavimo. Sutapo du strateginiai tikslai – sumažinti aplinkos taršą ir išlaidas. Tai ypač svarbu dabar, kai viskas labai brangsta“, – sakė pagrindinio parodos rėmėjo „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas ir sveikino su atidaryta paroda.

Lankytojų laukia ne tik įdomios ekspozicijos, bet ir šviečiamoji programa. Naujausiomis žiniomis dalysis net 70 pranešėjų. Daugiau kaip pusę jų – VDU ŽŪA ekspertai. Nemažai šiųmečių temų siejasi su gerojo ūkininkavimo praktika.

Galima klausytis seminarų apie tvaraus ūkininkavimo sprendimus, socialines inovacijas, paramos priemones kaimo plėtrai ir žemės ūkiui, mokslo ir verslo bendradarbiavimo galimybes ir t. t.

VDU Žemės ūkio akademijos ekspertai pastebi, kad Lietuvos ūkininkai, žemės ūkio įmonių darbuotojai tampa vis išmanesni ir vis aktyviau domisi inovacijomis, kurios juos pačius skatina nuolat siekti naujų žinių ir tobulėti.

Anot jų, Lietuvos žemės ūkyje, palyginti su Vakarų šalimis, modernizacijos šuolis įvyko labai sparčiai. Tai – mūsų mokslininkų, ūkininkų ir produktus bei paslaugas žemės ūkiui teikiančių įmonių aktyvaus bendradarbiavimo rezultatas, kurį tradiciškai vainikuoja paroda „Ką pasėsi...“.

26-ojoje „Ką pasėsi...“ parodoje tradiciškai gausiausia žemės ūkio technikos ekspozicija, kurią pristato įmonės – nuolatinės parodų dalyvės.

Šiemet užsiregistravo beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristato skysto mėšlo tvarkymo technologijas, natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, atsinaujinančios energetikos, IT ir telekomunikacinių sprendimų galimybes.

Taip pat vyksta tradicinė sodinukų ir amatų mugė, ypač laukiama sodininkų bei daržininkų mėgėjų.

Kaip ir kasmet, prieš parodą apdovanoti 10 geriausių parodos eksponatų „Ką pasėsi... 2022“ medaliais.

Autorius: Eulalija Jonuškienė

Skaitykite daugiau 


Plačiau

„Ką pasėsi...“ medalininkų dešimtukas

Data: 2022-03-25

Apie mus rašo Manoūkis.lt: 2022-03-25

Parodos „Ką pasėsi...“ eksponatų konkurso nugalėtojai pagerbti iškilmingoje ceremonijoje, jiems įteikti medaliai.

Kovo 31 d. į VDU Žemės ūkio akademiją sugrįžta tradicinė pavasarinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“, jau daugiau nei ketvirtį amžiaus Lietuvai ir visam Baltijos regionui vis garsiau paskelbianti pavasarinio darbymečio pradžią.

Pasak VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovo doc. dr. Virginijaus Venskutonio, šiemet tradiciškai gausiausia žemės ūkio technikos ekspozicija, kurią pristato įmonės – nuolatinės parodų dalyvės.

Tačiau šiemet užsiregistravo ir beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristatys skysto mėšlo tvarkymo technologijas,  natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, taip pat atsinaujinančios energetikos, informacinių technologijų ir telekomunikacinių sprendimų galimybes.

Kaip ir kasmet 10 geriausių parodos eksponatų apdovanoti parodos „Ką pasėsi... 2022“ medaliais (laureatų pristatymas). Šiemet medalius pelnė:

 • Visaverčiai kombinuotieji lesalai putpelėms („Ariogalos grūdai“)
 • Organinė trąša Agrolinija-S („Biodinamika“)
 • John Deere 6R serijos traktoriai („DOJUS agro“)
 • Tiesioginės sėjos sėjamoji Sky Easydrill W 6020 Fertisem HD Pro II E-Drive Premium („East West Agro“)
 • Teleskopinis krautuvas Manitou MLT841-145PS  („INTRAC Lietuva“)
 • Pneumatinio tręštuvo Rauch Aero MultiRate dozavimo sistema („Ivabaltė“)
 • Ražieninė sėjamoji RS-4 („Laumetris“)
 • Ratinis traktorius New Holland T8.435 Genesis („Lytagra“)
 • Traktorius Valtra T255 Versu su įdiegtu technologijų paketu Valtra Smart Farming („Rovaltra“)
 • Traktorius Deutz-Fahr 7250 TTV („Žemtiekimas“)


Skaitykite daugiau 


Plačiau

Iš anksto: paskelbti dešimt geriausių parodos „Ką pasėsi... 2022“ eksponatų

Data: 2022-03-25

Apie mus rašo Kauno diena: 2022-03-25

Kitą ketvirtadienį prasidėsianti ir tris dienas vyksianti tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ ir šiemet sulaukė didelio susidomėjimo. Tai didžiausia žemės ūkio paroda Baltijos šalyse. Šiųmetė paroda – jau 26-oji ir vyksta karo Ukrainoje atmosferoje.

Vėl daug naujovių

„Tradicinis klausimas – kas naujo šiemet parodoje. Viskas nauja. Dalyviai atsiveža tik naujienas“, – pasakojo parodą organizuojančio Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro direktorius dr. Virginijus Venskutonis. Aišku, šių dienų kontekstas – išskirtinis. Parodos dalyviai daug išteklių ir laiko skiria padėdami Ukrainai, ukrainiečiams.

Vis tik paroda laukia grandiozinė. Dalyvauti ir pristatyti įvairias žemės ūkio, miškų ir komunalinio ūkio technikos, derliaus apdorojimo ir sandėliavimo įrangos, sėklos, augalų apsaugos priemonių ir trąšų, produktų ir įrangos gyvulininkystei, paukštininkystei, žuvininkystei, sodui bei daržui, statybos vandentvarkos, šilumos ūkio ir kenkėjų prevencijos, skaitmeninių technologijų žemės ūkiui ir kt. naujoves kaip ir kasmet panoro daugybė inovatorių, verslo, mokslo ir kt. subjektų.

Iš viso – keli šimtai įmonių iš Lietuvos bei užsienio ir panašiai tiek smulkiųjų amatininkų, sodininkų, tautinio paveldo puoselėtojų. Parodą kaskart aplanko apie 80 tūkst. lankytojų iš Lietuvos ir ne tik.

Dešimt geriausiųjų

Šiandien paskelbti dešimt geriausių parodos eksponatų. Juos pristačiusios bendrovės šventinės popietės metu apdovanotos parodos medaliais ir diplomais.

Kompetentinga komisija, vadovaujama prof.dr. Egidijaus Šarauskio, vertino produkto dizainą, gamybos novatoriškumą, kitas savybes, gautus apdovanojimus, vartotojų atsiliepimus.

„Ką pasėsi... 2022“ geriausi eksponatų dešimtukas (laureatų pristatymas):

 • visaverčiai kombinuotieji lesalai putpelėms (UAB „Ariogalos grūdai“),
 • organinė trąša AGROLINIJA-S (UAB „BIODINAMIKA“),
 • „John Deere“ 6R serijos traktoriai (UAB „DOJUS agro“),
 • tiesioginės sėjos sėjamoji SKY EASYDRILL W 6020 FERTISEM HD PRO II E-DRIVE PREMIUM (AB „East West Agro“),
 • teleskopinis krautuvas MANITOU MLT841-145PS (UAB „INTRAC Lietuva“),
 • pneumatinio tręštuvo „RAUCH AERO MultiRate“ dozavimo sistema (UAB „Ivabaltė“),
 • ražieninė sėjamoji RS-4 (UAB „Laumetris“),
 • ratinis traktorius „New Holland T8.435 Genesis“ (AB „Lytagra“),
 • traktorius „Valtra T255 Versu“ su įdiegtu technologijų paketu „Valtra Smart Farming“ (UAB „Rovaltra“),
 • traktorius „Deutz-Fahr 7250 TTV“ (UAB „Žemtiekimas“).

Nauda – kompleksinė

Apdovanojimą atsiėmęs bendrovės „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas portalui kauno.diena.lt sakė, kad bendrovė yra dalyvausi visose „Ką pasėsi...“ parodose. „Ši paroda žinoma ne tik Baltijos valstybėse. Ją žino visi Europos gamintojai. Ši paroda būna svarbiausiu metų įvykiu mūsų versle“, – teigė S. Silickas.

Ši paroda žinoma ne tik Baltijos valstybėse. Ją žino visi Europos gamintojai. Ši paroda būna svarbiausiu metų įvykiu mūsų versle. Paroda įmonei suteikia, kaip vardijo, galimybę pristatyti save, inovacijas, kurias atstovauja, akis į akį per kelias dienas susitikti su daugybe esamų ir potencialių klientų. „Nauda – kompleksinė“, – apibendrino vadovas, pridūręs, kad Lietuvos ūkis yra labai imlus inovacijoms. Kalbėjo, kad didžioji dalis technologijų, kurios sukuriamos pasaulyje, ne vien žemės ūkio, jos vienos pirmųjų pritaikomos būtent žemės ūkyje. Europoje atsiradusios naujovės tais pačiais metais jau imamos pritaikyti ir Lietuvoje.

„Pagrindinis artimiausių penkerių-septynerių metų leitmotyvas ir misija – taršos mažinimas ir kaštų taupymas. Abi šios misijos susisieja. Tai ir  ekonominė, ir socialinė nauda. Žemės ūkyje yra diegiamos, jau įdiegtos ir naudojamos šios technologijos, teikiančios naudą ir ūkiui, ir visai visuomenei“, – apie žaliąjį kursą, o taip pat ir apie vadinamąjį tikslųjį ūkininkavimą, grindžiamą inovatyvumu, informacija, jutiklių technologijomis, geoinformacinėmis sistemomis ir kt., kalbėjo S. Silickas. Mažiau trąšų, mažiau sunaudojamų degalų – mažiau išlaidų, mažesnė aplinkos tarša.

Vyks ir sodinukų, amatų mugė

Paroda vyks kovo 31 – balandžio 2 d. Akademijoje, Kauno rajone. Lankytojai, norintys įgyti daugiau žinių, kviečiami ne tik apžiūrėti, išbandyti eksponatus, bet ir sudalyvauti parodos metu vyksiančiuose seminaruose. Parodos metu taip pat veiks sodinukų ir amatų mugė. Parodos programa – čia.  Iš viso akademijoje jau suorganizuota daugiau kaip 100 nacionalinio ir tarptautinio lygmens parodų ir kitų renginių.

Skaityti daugiau


Plačiau

Įteikti „Ką pasėsi… 2022“ medaliai

Data: 2022-03-25

Apie mus rašo DELFI.lt: 2022-03-25

Iki tarptautinės, tradicinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2022“, vyksiančios pakaunėje, likus mažiau nei savaitei VDU Žemės ūkio akademijoje įteikti vertingiausi šio svarbaus įvykio apdovanojimai – medaliai. Šįmet už pažangiausius produktus bei sprendimus konkurso komisijos dėmesio sulaukė dešimt šalies įmonių (laureatų pristatymas).

Išskirtinis bruožas – išmanumas

Kovo 31 – balandžio 2 dienomis į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) sugrįžtančioje tradicinėje pavasarinėje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi…“ savo ekspozicijas įrengs keli šimtai dalyvių. Dalis jų renginyje pristatomus produktus pateikė vertinti medalių likimą sprendžiančiai komisijai, rašoma pranešime.

„Konkurso dalyvius vienijanti tendencija, pradėjusi ryškėti prieš maždaug penkerius metus, o šįmet įgavusi išskirtinį aktualumą, yra eksponatų išmanumas“, – pastebi „Ką pasėsi... 2022“ medalių skyrimo komisijos pirmininkas prof. dr. Egidijus Šarauskis.

Anot jo, žemės ūkio technikos modernumas užtikrina, kad ji atitinka aplikosauginius reikalavimus, yra palankesnė aplinkai, dirvožemiui.

„Naujausios technologijos ir išmanumas pastebimas visose dalyse – nuo įrangos dizaino iki valdymo sprendimų. Technikos gamintojai jau pasiekė tai, kad jos operatoriai gali iš anksto suplanuoti savo darbus ir juos valdyti kompiuteriais. Viskas kuriama akcentuojant ir žmogiškųjų resursų, ir išteklių, tokių kaip kuras ar trąšos, taupymą“, – pabrėžia prof. dr. E. Šarauskis.

„Kiekviena mūsų paroda demonstruoja vis didesnį žemės ūkio progresą. Europos žaliojo kurso kontekste ūkininkus šiandien domina tai, kas vyks ateityje: koks bus žemės ūkis, kiek reikės keistis, diegiant naujas technologijas, skaitmenizaciją, dirbtinį intelektą, tiksliojo ūkininkavimo principus, naudojantis robotais, daiktų internetu, taikant naujus verslo modelius, diversifikuojant rizikas“, – „Ką pasėsi…2022“ aktualumą komentuoja VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, pastebinti kad parodos formatas yra vienas efektyviausių instrumentų skleisti žinias ir jų gauti.

Dabartinė situacija įtikina net skeptikus

Ne po vieną medalį per visus „Ką pasėsi…2022“ parodos metus pelniusių įmonių atstovai įsitikinę, jog vis aktualesnės tampa technologijos, atliepiančios bene pagrindinę pastarųjų metų žemės ūkio kryptį – žaliąjį kursą.

„Su trąšų tiekimu iššūkių turime jau bene pusantrų metų. Jos pabrango dešimt kartų ir gali būti, kad kainos kils toliau. Tuo pat metu brangsta kuras, o maisto poreikis didėja. Visa tai sufleruoja, ką turi daryti šiuolaikinis ūkis – tręšti efektyviau, ką šiuolaikinės technologijos leidžia pasiekti, – įžvalgomis dalinosi už beariminės žemdirbystės technologijos sėjamąją „Ką pasėsi…2022“ medaliu įvertintos įmonės „East West Agro“ vadovas Gediminas Kvietkauskas, – Iki šiol įvertindami modernios technikos privalumus ir jos kainą bei palygindami su trąšų ir kuro savikaina, ūkiai vangiai eidavo tiksliosioms žemdirbystės link. Dabar, kai trąša tokia brangi, išmoksime tai, ką ištręšdavome per metus, padalinti ir ištręsti per tris. Ir tai yra įmanoma, nes išmanių sprendimų dėka galima trąšą padėti tiksliai ten, kur jos trūksta“.

Anot jo, siekiant mažinti ūkio savikainą, kuro kaina taip pat tampa impulsu atsinaujinti turimą techniką.

Dėl situacijos Rusijoje ir Ukrainoje, G. Kvietkausko nuomone, Lietuvos žemdirbiai artimiausius kelerius metus turėtų gauti rekordiškai geras pajamas. O tai, pašnekovo įsitikinimu, leis investuoti į ekonomiškesnę bei aplinkosauginius reikalavimus atitinkančią techniką.

Kad išmanumas yra šių metų žemės ūkio tendencija, patvirtina ir už po septynerių metų atnaujintą John Deere 6R serijos traktorių „Ką pasėsi…2022“ parodos medalį gavę UAB „DOJUS agro“ atstovai.

„Tampa svarbios tos technologijos, kurios padeda ūkininkams taupyti tai, kas šiuo metu aktualiausia: degalus, trąšas, sėklą. Žinoma, ir laiką. Modernūs sprendimai suteikia galimybę iš anksto, dar prieš sezoną susiplanuoti visus darbus ir juos, atėjus metui, atlikti vienu kompiuterio mygtuko paspaudimu“, – patikina pašnekovai.

Anot jų, domėtis moderniais sprendimais pagrindinių žemės ūkio veiklos komponentų brangimas privertė net skeptiškiausiai jų atžvilgiu nusiteikusius ūkininkus. Iki šiol darbų efektyvumu mažai besidomėję žemdirbiai jau įvertino pasaulio ekonomikos tendencijas bei galimybę sutaupyti tose srityse, kurios iki pokyčių kainų rinkose buvo jiems mažai aktualios.

„Lietuvos ūkiai stambėja ir persiorientuoja į tiksliąją žemdirbystę, kuriai būtinos informacinės technologijos duomenims iš įvairių šaltinių gauti – tai leidžia priimti sprendimus, maksimaliai efektyvinančius žemės ūkio produkcijos gamybą. Todėl nestebina, kad mūsų ūkininkai vis aktyviau domisi inovatyvios technikos našumu, jos patikimumu, garantiniu ir pogarantiniu aptarnavimu, kuro sąnaudomis, atsarginių detalių operatyviu tiekimu, būsima technikos likutine verte ir naujomis technologijomis, kurios atitinka pasaulines tvaraus ūkininkavimo tendencijas. Pastarąsias įsivertinome, todėl nuolat investuojame į brangstančius degalus ir trąšas taupančius išmaniosios žemdirbystės sprendimus“, – „Ką pasėsi… 2022“ medalio laimėtojas UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas.

„Ką pasėsi… 2022“ – kitą savaitę

Didžiulėse lauko erdvėse ir paviljonuose vyksiančios parodos „Ką pasėsi… 2022“ organizatorių komandai vadovaujantis VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. dr. Virginijus Venskutonis pasakoja, kad ir šiemet tradiciškai gausiausia bus žemės ūkio technikos ekspozicija, kurią pristatys įmonės – nuolatinės parodų dalyvės. Tačiau šiemet užsiregistravo ir beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristatys skysto mėšlo tvarkymo technologijas, natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, taip pat atsinaujinančios energetikos, IT ir telekomunikacinių sprendimų galimybes.

Skaitykite daugiau:


Plačiau

Artėjant parodai mokslo ir verslo atstovai dalinasi savo įžvalgomis

Data: 2022-03-18

Iki tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2022“ liko visai nedaug!

Dalinamės reportažu, kuriame mokslo ir verslo atstovai laidoje „Kaimo akademija“ dalinasi savo įžvalgomis.


Plačiau

Žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ – agrosektoriaus ateities kryptis

Data: 2022-03-17

Apie mus rašo Verslo žinios: 2022-03-02

Kovo 31 – balandžio 2 dienomis į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) sugrįžta tradicinė pavasarinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...“, jau daugiau nei ketvirtį amžiaus Lietuvai ir visam Baltijos regionui vis garsiau paskelbianti pavasarinio darbymečio pradžią.

Žemės ūkis – viena sparčiausiai modernėjančių sričių. Europos žaliojo kurso tikslai sektorių įpareigoja siekti tvarumo, ekologiškumo, tuo pačiu metu didinant gamybos našumą, nes visuomenės poreikis kokybiškam maistui ir kitai jo gaminamai produkcijai pastebimai auga. Todėl paroda „Ką pasėsi...“ ūkininkams, įvairių kitų agroverslų atstovams yra kelrodis, atskleidžiantis naujausias mokslo idėjas, inovacijas bei technologijas. Šis renginys tampa ne tik patogia platforma įsigyti naujų pirkinių, bet ir galimybe užmegzti naujus verslo kontaktus bei pasikonsultuoti su aukščiausio lygio savo sričių ekspertais, nes neatsiejama parodos „Ką pasėsi...2022“ dalis – aktualijas reflektuojanti šviečiamoji programa. 

Modernizacijos tempus spartina Europos žaliasis kursas

VDU Žemės ūkio akademijos ekspertai pastebi, kad Lietuvos ūkininkai, žemės ūkio įmonių darbuotojai tampa vis išmanesni ir vis aktyviau domisi inovacijomis, kurios juos pačius skatina nuolat siekti naujų žinių bei tobulėti. Į žemės ūkį jau įsiveržė skaitmenizacija, dirbtinis intelektas, mikrobiologija, kurią anksčiau buvo galima įsivaizduoti tik medicinoje. Šalyje jau yra ūkių, kuriuose sėja ir pasėlius purškia bepilotės skraidyklės, o užduotys laukuose dirbančioms mašinoms perduodamos internetu. Lietuvos žemės ūkyje palyginti su Vakarų šalimis modernizacijos šuolis įvyko labai sparčiai, ir tai – mūsų mokslininkų, ūkininkų ir produktus bei  paslaugas žemės ūkiui teikiančių įmonių aktyvaus bendradarbiavimo rezultatas, kurį tradiciškai vainikuoja parodos „Ką pasėsi...“.

 

 

 

 

 

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė

 

„Kiekviena mūsų paroda demonstruoja vis didesnį žemės ūkio progresą. Europos žaliojo kurso kontekste ūkininkus šiandien domina tai, kas vyks ateityje: koks bus žemės ūkis, kiek reikės keistis, diegiant naujas technologijas, skaitmenizaciją, dirbtinį intelektą, tiksliojo ūkininkavimo principus, naudojantis robotais, daiktų internetu, taikant naujus verslo modelius, diversifikuojant rizikas“, – „Ką pasėsi...2022“ aktualumą komentuoja VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė, pastebinti kad parodos formatas yra vienas efektyviausių instrumentų skleisti žinias ir jų gauti.

Tradiciškai gausiausia – žemės ūkio technikos ekspozicija

 

 

 

 

 

UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas„Lietuvos ūkiai stambėja ir persiorientuoja į tiksliąją žemdirbystę, kuriai būtinos informacinės technologijos duomenims iš įvairių šaltinių gauti – tai leidžia priimti sprendimus, maksimaliai efektyvinančius žemės ūkio produkcijos gamybą. Todėl nestebina, kad mūsų ūkininkai vis aktyviau domisi inovatyvios technikos našumu, jos patikimumu, garantiniu ir pogarantiniu aptarnavimu, kuro sąnaudomis, atsarginių detalių operatyviu tiekimu, būsima technikos likutine verte ir naujomis technologijomis, kurios atitinka pasaulines tvaraus ūkininkavimo tendencijas. Pastarąsias įsivertinome, todėl nuolat investuojame į brangstančius degalus ir trąšas taupančius išmaniosios žemdirbystės sprendimus. Savo įmonės stende pristatysime tvaraus ūkininkavimo tendencijas atitinkančius traktorius, kombainus, sėjamąsias, augalų priežiūros, mėšlo tvarkymo, žaliojo pašaro ruošimo techniką bei gyvulininkystės įrangą“, – būsimos ekspozicijos uždangą praskleidžia „Ką pasėsi... 2022“ pagrindinio rėmėjo – UAB „Žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas.

 

 

 

 

 

 

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. dr. Virginijus Venskutonis

Didžiulėse lauko erdvėse ir paviljonuose vyksiančios parodos organizatorių komandai vadovaujantis VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. dr. Virginijus Venskutonis pasakoja, kad ir šiemet tradiciškai gausiausia bus žemės ūkio technikos ekspozicija, kurią pristatys įmonės – nuolatinės parodų dalyvės. Tačiau šiemet užsiregistravo ir beveik 20 proc. naujų dalyvių, kurie pristatys skysto mėšlo tvarkymo technologijas,  natūralius ir biologiškai aktyvių medžiagų koncentratus, taip pat atsinaujinančios energetikos, IT ir telekomunikacinių sprendimų galimybes.

Kaip ir kasmet 10 geriausių parodos eksponatų bus apdovanoti parodos „Ką pasėsi... 2022“ medaliais. Eksponatai bus demonstruojami ir virtualioje aplinkoje – interneto puslapyje expoacademia.lt.

Šviečiamosios programos aprėptis – nuo želdynų priežiūros iki naujų verslo modelių

Renginio metu tradiciškai bus atvertos VDU ŽŪA fakultetų auditorijos ir konferencijų salės, kuriose vyks seminarai įvairiomis aktualiomis su veiklomis žemės ūkyje ir regionuose susijusiomis temomis. Per tris parodos dienas bus surengti 37 seminarai. Daugiau kaip pusę jų ves VDU Žemės ūkio akademijos ekspertai. Dalis šiųmečių temų susijusios su gerojo ūkininkavimo praktika. Seminaruose bus galima sužinoti apie skaitmeninius  augalininkystės sprendimus ir jų naudą, apie tarpinių pasėlių efektyvumą ekologinėje žemdirbystėje, ekologiškų produktų gamybos ypatumus, apie dirvožemio organizmus, turinčius įtakos ekosistemų tvarumui ir funkcionalumui, apie pašarinių ir dekoratyvinių žolynų priežiūrą ir daug kitų žemdirbystėje naudingų dalykų. Keletas temų skirtos pristatyti socialines inovacijas. Seminaruose bus kalbama apie vertikaliosios kooperacijos (klasterių) modelių taikymo Lietuvoje galimybes, vadybos modelius, leidžiančius organizuoti aukštos pridėtinės vertės produktų gamybą Lietuvos uogų ūkiuose, apie trumpąsias kanapių produktų tiekimo grandines, sumanių kaimų vystymo projektus. VDU ŽŪA mokslininkams bus galima pateikti klausimus, konsultuotis, o esant poreikiui susitarti dėl tolesnio bendradarbiavimo.

Organizuojant parodos „Ką pasėsi... 2022“ šviečiamąją programą aktyviai dalyvauja Žemės ūkio ministerija. Šios ministerijos specialistai parodos lankytojams yra parengę 5 seminarus. Jų metu bus pristatytas naujojo ES 2023 – 2027 metų programavimo laikotarpio Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano projektas, pereinamojo laikotarpio KPP priemonė „Sumanūs kaimai“. Bus dalijamasi trumpųjų tiekimo grandinių ir vietos rinkų vystymo Lietuvoje gerąja patirtimi, atskleista durpžemių svarba klimato kaitos kontekste. Taip pat bus supažindinama su 2022 m. tiesioginių išmokų deklaravimo naujovėmis.

 


Plačiau

Parodos „Ką pasėsi... “ medaliai – geriausiems eksponatams

Data: 2022-01-21

     

          Jau tapo tradicija, kad 10 geriausių parodos „Ką pasėsi...“ eksponatų yra apdovanojami medaliais. Štai keletas įdomių faktų apie parodos medalius, kurių galbūt nežinojote:

 • Parodos „Ką pasėsi...“ medaliai yra autoriniai kauniečio menininko Marijaus Petrausko rankų darbai, kuriami pagal specialų užsakymą;
 • Medaliai gaminami iš bronzos, vieno medalio svoris – daugiau kaip 1 kg;
 • Medaliai pradėti teikti 2000 m. Per visą parodų „Ką pasėsi...“ istoriją jau yra išdalinta 210 medalių;
 • Kas vertas medalio, sprendžia kompetentinga komisija. Vertinamas produkto dizainas, gamybos novatoriškumas, gauti apdovanojimai, vartotojų atsiliepimai ir kitos savybės;
 • Medalis, sukurtas 2021 m., yra ypatingas. Jame yra vaizdo fragmentas, kurio likusios dalys bus įkomponuotos 2022–2024 m. medaliuose. Jei 2021 m. medaliu apdovanotai įmonei pavyktų laimėti medalius kitus 3 metus, kartu sudėti medaliai sudarys vieningą visumą.

         Įmonės, ketinančios dalyvauti parodoje „Ką pasėsi... 2022“, dar gali pateikti paraiškas medaliui gauti. Tą galima padaryti iki kovo 4 d. Visa informacija apie eksponatų pristatymą konkursui yra čia: https://expoacademia.lt/lt-ka-pasesi-dalyviams.


Plačiau

Kokių renginių laukti 2022-aisiais (atnaujinta 2022.01.18)

Data: 2022-01-18

 

Nelengvi 2021-ieji metai pasibaigė ir žvilgsnis krypsta į 2022-uosius. Sakydami nelengvi turime mintyje ilgą neapibrėžtumo ir nežinios laikotarpį, kai atrodo niekaip nesibaigianti pandemija aukštyn kojomis apvertė visų planus ir daug ką privertė išmokti daryti kitaip. Tikime, kad didžiausi sunkumai jau praeityje ir ateinančiais metais sugrįšime į įprastą gyvenimo ritmą. Tad ko tikėtis iš VDU ŽŪA parodų organizatorių 2022 metais?

Didžiausias kitų metų renginys – tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi... 2022“ vyks kovo 31 – balandžio 2 dienomis. Šios parodos nebuvo galimybės suorganizuoti 2020 m., 2021 m. ji įvyko nepaisant įvairių suvaržymų, nors ir mažesnė nei įprastai. Tad dalis įmonių 2022 m. „Ką pasėsi... “ prisistatys net po 3 metų pertraukos. Parodyti ir pamatyti tikrai bus ką, o dirbantiems agrosektoriuje atnaujinti kontaktus ir užmegzti naujus tai pati geriausia proga.

Dar viena paroda VDU Žemės ūkio akademijoje vyks rugsėjo 22–24 dienomis. Renginio pagrindinė tema – ekologija ir tvarumas žemės ūkio ir maisto sektoriuose. Temą padiktavo ne tik ambicingi Europos žaliojo kurso tikslai ir su tuo ateinantys nauji reikalavimai, bet ir įmonių, organizacijų bei paskirų piliečių stiprėjantis suvokimas, kad neišvengiamai turime keistis, kartu ieškoti geriausių sprendimų, jei norime išvengti katastrofiškų klimato kaitos padarinių. Planuojama, kad parodos metu vyks šiems klausimams aptarti skirta tarptautinė konferencija.

Suklusti turėtų visi, susiję su pluoštinių kanapių verslu. Lapkričio 11–12 dienomis Žemės ūkio akademijoje vyks kanapių verslo paroda „Cannabis Hub.LT 2022“. Joje bus demonstruojama ne tik specializuota pluoštinių kanapių auginimui, nuėmimui ir perdirbimui reikalinga technika, bet ir sėklos, trąšos, kanapių produktai, bus pristatomos konsultavimo paslaugos. Renginys organizuojamas kartu su Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA).

Tai tik dalis renginių, kuriuos kitiems metams yra suplanavęs VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centras. Turime ir daugiau sumanymų, kurių dar neatskleisime, tačiau būtinai paviešinsime, kai tik taps aiškios pagrindinės detalės.

Tad nepamirškite lankytis interneto svetainėje expoacademia.lt ir mūsų Facebook paskyroje (https://www.facebook.com/Expoacademia/), kad visas naujienas sužinotumėte pirmieji.


Plačiau

Kalėdinis sveikinimas

Data: 2021-12-15

 

 


Plačiau

Pasibaigus parodai „Ką pasėsi...2021“

Data: 2021-09-30

Šiais metais tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi...2021“ buvo tikras žemės ūkio technikos rojus. Gerai ūkininkams žinomos kompanijos „nėrėsi iš kailio“, kad siūlomi sprendimai tiktų skirtingiems ūkininkų poreikiams. Stebino traktorių gausa, lankytojai galėjo vienoje vietoje apžiūrėti ne tik nedidelius universalius traktorius, bet ir tikrus gigantus.

                                                           

Ne mažiau ūkininkai domėjosi žemės dirbimo ir sėjos mašinomis. Suprantama, jei jau nusižiūri inovatyvų traktorių, tai aksesuaras šiam traktoriui taip pat turi būti atitinkamas. Žemdirbiams buvo nelengva apsispręsti, kiekviena kompanija turi savo filosofiją, o augintojui reikia priimti sprendimą geriausiai atitinkantį ūkio poreikius. Parodos „Ką pasėsi...“ ir yra ta vieta, kurioje augintojai gali išsirinkti patikusią mašiną, gauti kvalifikuotus patarimus, pasitarti su kitais ūkininkais ir priimti racionalų sprendimą.

 

 


Plačiau

Pasiruošimas parodai įsibėgėjo!

Data: 2021-09-21

VDU ŽŪ Akademijos aikštes, likus porai dienų iki tarptautinės žemės ūkio parodos "Ką pasėsi... 2021", baigia užpildyti dalyviai. Parodos paviljone taip pat jau jaučiasi parodos dvasia, nors viduje dar vyksta paruošiamieji darbai. Ką lankytojai pamatys parodoje? Inovatyvios technologijos, daug elektronikos, dronai-robotai, žemės dirbimo ir sėjos mašinos, naujos kartos trąšos, tręšimo technologijos, konsultacijos sėklų ruošimo klausimais, žinios apie racionalų išteklių naudojimą ir t.t. Kompanijos turės eksponatų, nedemonstruotų Lietuvoje, bet pelniusių apdovanojimus Vokietijoje. Iki susitikimo parodoje "Ką pasėsi... 2021".


Plačiau

Delfi.lt - Parodos „Ką pasėsi...“ medaliai – ceremonijoje prisimintas ir svarbus istorinis įvykis

Data: 2021-09-17

Šįmet vienas reikšmingiausių Lietuvos žemės ūkio renginių – paroda „Ką pasėsi...“ mini garbingą dvidešimt penkerių metų jubiliejų.

Likus mažiau nei savaitei iki įvykio, suvienysiančio šalies žemdirbius, verslą, smulkiuosius prekybininkus ir akademinę bendruomenę, Žemės ūkio mokslo ir technologijų parke iškilmingai įteikti tradiciniai parodos „Ką pasėsi...“ apdovanojimai – padėkos, diplomai ir medaliai, rašoma pranešime.

„Siekiant pagerbti asmenis ir verslo institucijas, remiančias universitetą, paskutiniais mano kadencijos metais – 2004 – aisiais buvo įsteigtas mecenato garbės vardas. Už nuopelnus plėtojant Lietuvos žemės ūkio universiteto ryšius su gamyba Lietuvoje ir užsienyje, nuolatinę paramą stiprinant mokymo bazę, paramą studijoms ir mokslo tyrimams bei aktyvų dalyvavimą universiteto bendruomenės gyvenime tuomet apdovanotos trys kompanijos – AB „Lytagra“, UAB „Rovaltra“ ir UAB „Dotnuvos projektai“ (dabar UAB „Dotnuva Baltic“). Vėliau mecenatų gretos augo. Dabar VDU ŽŪA yra šešiolika mecenatų“, – sako prof. emeritas, ilgametis Žemės ūkio akademijos rektorius Albinas Kusta.

Delfi.lt straipsnis
https://m.delfi.lt/agro/agroverslo-naujienos/article.php?id=88211925 


Plačiau

„Ką pasėsi... “ apdovanojimai!

Data: 2021-09-17

Organizatorių padėkomis apdovanojami nuolatiniai parodos „Ką pasėsi... “ dalyviai, žiniasklaidos atstovai bei partneriai:

UAB Agrokoncerno technika,

UAB Biržų žemtiekimas,

UAB Dojus agro,

UAB Dotnuva Baltic,

Juliaus Gudino įmonė,

UAB Ivabaltė,

UAB Laumetris,

AB Lytagra,

UAB Litgenas,

UAB Pieno tyrimai,

UAB Rovaltra,

Laikraštis „Ūkininko patarėjas“,

Redakcija Mano ūkis,

Laidos „Kaimo akademija“ prodiuserė ir vedėja Laima Pilipavičienė,

Televizijos laidos „Gimtoji žemė“ prodiuseris Kęstutis Ligeika

Kauno rajono savivaldybė

Pagrindiniai parodos „Ką pasėsi... “ rėmėjai:

UAB Dojus agro

UAB Dotnuva Baltic

AB Lytagra

UAB Bioenergy

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

AB Eas West Agro

UAB Specagra

Parodos medaliais ir diplomais apdovanoti:

Tiksliosios akėčios TREFFLER TS (AB „AUGA group“)

Traktorius „Deutz-Fahr 8280 TTV“ (UAB „Biržų žemtiekimas“)

Kombainas „John Deere X9“ (UAB „DOJUS agro“)

Case IH traktorius OPTUM 270 AFS connect (UAB „Dotnuva Baltic“)

Traktorius „Massey Ferguson 8S.265“ (AB „East West Agro“)

Ratinis traktorius „Fendt 724 Vario“ su FendtONE valdymo koncepcija (UAB „Ivabaltė“)

Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema (IKMIS 2.0) (VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba)

Ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“ (AB „Lytagra“)

Ratinis traktorius „VALTRA T255 Versu“ (UAB „Rovaltra“)

Augalų biostimuliantų grupė DNA PERFORMANCE (Timac AGRO LT, UAB).


Plačiau

Kalbiname įmonę augusią kartu su paroda „Ką pasėsi...“

Data: 2021-09-16

 

 

 


Plačiau

Pokalbis su "Dojus Agro".

Data: 2021-09-14

Jūs ieškojote, bet negalėjote rasti? Visko ko reikia sėkmingai ūkio veiklai rasite žemės ūkio parodoje "Ką pasėsi 2021". Apsilankę parodoje sužinosite kokis naujausius sprendimus siūlo žemės ūkio technikos gamintojai. Atrodo, kad jau niekuo negalima nustebinti žemdirbių, tačiau Dojus Agro kasmet nustebina savo partnerius žemdirbius. Šiuo metu didžiausias dėmesys skiriamas augalininkystės technologijų tvarumui. Dėka navigacijos sistemų tiksliajam ūkininkavimui, augintojai gali sutaupyti laiko, degalų, trąšų, augalų apsaugos priemonių, nekalbant apie darbo efektyvumo padidinimą, dėka darbų atlikimo tikslumo. Dojus Agro vadovas Donatas Dailidė, sako, kad John Deere technika dėl praktiškai neribotų atnaujinimo galimybių,  tapo kultine žemės ūkio technika Lietuvoje.   Šiandien kalbiname Dojus Agro vadovą Donatą Dailidę.


Plačiau

Interviu su nuolatiniu parodos informaciniu partneriu.

Data: 2021-09-10

 

 


Plačiau

Diskusija su AB Lytagra valdybos pirmininku

Data: 2021-09-09

 

 

 


Plačiau

Parodai „Inno panorama“ pasibaigus

Data: 2021-09-01

Baigėsi paroda „Inno panorama 2021“. Lankant parodos eksponatus, įsiklausius į dalyvių mintis ir įžvalgas, apibendrinant galima sakyti, kad  neatsiliekame nuo pasaulio žemės ūkio tendencijų.  Žemdirbių organizacijų nuomone, dėl didėjančios maisto gamybos ir vartojimo poreikio pasaulinė maisto produktų pasiūla yra didžiausia, o prekių kainos – žemiausios, galimi svyravimai, bet tikėtina, kad jie nebus esminiai, tačiau šiuolaikinis žemės ūkis ir su juo susijusi pramonė bet kuriuo metu gali atsidurti kryžkelėje. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, ūkininkams ir agronomams labiau nei bet kada anksčiau reikia gerinti išteklių valdymą reaguojant į griežtėjančius biudžetus, o judėjimas „nuo lauko iki stalo“ skatina kreipti didesnį dėmesį į produktų atsekamumą, nes vartotojai vis labiau domisi perkamų prekių kilme ir  auginimo sąlygomis.

Šiemet ypač išryškėjo klimato pokyčių sukeltos problemos, mokslininkai teigia, kad  ir ateityje žemės ūkio pramonei nebus lengviau apsaugoti tiekimo grandines. Sparčiai besikeičiančios aplinkos sąlygos dar labiau apsunkina iššūkius, o naujausi skaičiai rodo, kad bendras klimato kaitos poveikis Europos žemės ūkiui iki 2050 m. gali siekti net 16 %. Mokslininkų nuomone, visuomenės ir planetos išlikimas bus prioritetas, dėl to sustiprintos tvarumo priemonės galėtų suteikti papildomos ekonominės naudos, nes žemės ūkio specialistai  veiksmingiau sutelktų savo žinias ir pastangas.

Konferencijos metu pranešėjai kalbėjo apie įvairius projektus ir jų panaudojimo galimybes. Klausytojai susidarė įspūdį, kad didžioji dalis investicijų skiriama naujų technologijų kūrėjams, o  prioritetai panašūs kaip ir anksčiau – išteklių, ypač žemės ir vandens, naudojimo naujovėms, siekiant padidinti efektyvumą ir pelną. Pranešėjai išskyrė keletą technologinių sprendimų, padedančių palaikyti tvarų žemės ūkį ir maisto gamybą. 

Parodos dalyviai kaip susitarę teigė, kad svarbiausias tradicinių žemės ūkio modelių veiksnys, lemiantis rekomenduojamų technologijų efektyvumą, yra dirvožemis. UAB „Dotnuva Baltic“ specialistai demonstravo ne tik techniką, padedančią išsaugoti dirvožemį, bet pristatė ir naują ūkio valdymo programą, pvz., specialiu matuokliu išmatuojamas ne tik dirvožemio kietis, bet ir kiti rodikliai, kurie perduodami tiesiogiai į ūkio valdymo programą. Įmonė taip pat pristatė išmanųjį drenažą, kuriuo domėjosi parodoje apsilankę ūkininkai.

Be abejo, norint įsivaizduoti dirvožemio potencialo pokyčius ateityje, reikia remtis esamais duomenimis, atvaizduojant juos žemėlapiuose, kad būtų galima vaizdžiai ir įtikinamai pristatyti ūkio ar netgi rajono dirvožemio istoriją. Įmonės, atliekančios dirvožemio tyrimų paslaugas, teigė, kad rengiant tokius planus turėtų bendradarbiauti kelios institucijos, iš jų ir Vyriausybė bei mokslo įstaigos. Inovatyvios dirvožemio skaitmeninio kartografavimo idėjos yra savotiškas raktas planuojant stabilų žemės ūkio technologijų vystymą ir racionaliai valdant gamtos išteklius. 

Parodos lankytojai pastebėjo, kad dalyvauja daug įmonių, pristatančių bepiločius orlaivius arba paprastai sakant – dronus. Dar neseniai dronai asocijavosi su karyba, žvalgyba ar picų pristatymo reklama, tačiau dabar tampa neatsiejama žemės ūkio dalimi. Jie padeda žemdirbiams ne tik įvertinti pasėlių būklę (fotosintezės intensyvumas, kenkėjų ir augalų ligų, piktžolių paplitimas ir t. t.), bet tiksli skrydžių planavimo programinė įranga leidžia įgyvendinti trąšų, augalų apsaugos priemonių panaudojimo strategiją. Ūkininkų nuotaikos ir požiūris į naujoves leidžia manyti, kad bepilotės technologijos artimiausiu metu padės padidinti produkcijos gamybos konkurencingumą ir užtikrinti maisto saugą.

Besidomintiems šiomis technologijomis parodoje specialistai patarė, kokius dronus geriau pasirinkti pagal ūkio specifiką ir poreikius. Tarkim., norint skraidyti virš didelių laukų skenuojant pasėlių būklę specialiomis kameromis  būtinas skrydžio efektyvumas ir skrydžiai vyks didesniais nuotoliais, dėl to reikėtų rinktis fiksuoto sparno orlaivius. Jei reikės skraidyti mažesniuose, sudėtingesnės konfigūracijos plotuose, vyraujant nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, specialistai patarė rinktis daugiavariklius dronus, nes juos lengviau valdyti, jie manevringesni ir universalesni.

Parodos lankytojų nuomone, tokie renginiai labai naudingi, nes  gauni objektyvią specialistų informaciją, gali pasitarti su mokslininkais, suburtais į vieną vietą, kaip nepasiklysti pastaruoju metu siūlomos technikos gausoje, kad įsigytas daiktas nevirstų tik eiliniu pirkiniu, o prisidėtų prie ūkio efektyvumo didinimo. 

Rugsėjo pabaigoje vyks paroda „Ką pasėsi...“.  Sunku įsivaizduoti geresnę vietą, kurt iek daug koncentruotos informacijos. Naujovės ir žinios leidžia išvengti klaidų, žemės ūkio gamyba pasidaro mažiau priklausoma nuo nepalankių aplinkos veiksnių, o ūkiai tampa mažiau pažeidžiami.              


Plačiau

„Ūkininko patarėjas“ - „Gudriausia“ paroda – „Inno panorama 2021“

Data: 2021-08-30

„Žemės ūkis demonstruoja posūkį išmaniųjų technologijų ir tvaraus ūkininkavimo link, – kalbėjo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, ketvirtadienį Žemė ūkio akademijoje prasidėjusioje specializuotoje žemės ūkio inovacijų parodoje „Inno panorama 2021“. – Čia jėgas suvienijo mokslininkai ir verslininkai, technologijų kūrėjai ir trumposios maisto grandinės puoselėtojai.“

Tikslinė auditorija

 Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis ir VDU rektorius Juozas Augutis apie verslo siūlomas inovacijas diskutavo su „Dotnuva Baltic“ vadovu Dangiu Valaičiu.
Parodos organizatorių komandai vadovaujantis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. Virginijus Venskutonis minėjo, kad tris dienas (rugpjūčio 26–28 d.) vykstanti „Inno panorama 2021“ – į tikslinę auditoriją orientuotas renginys, kuriame garantuojama įvairių sričių inovacijų koncentracija vienoje vietoje. Parodoje pristatomos verslo ir technologinės naujovės, bioekonomikos sektoriaus sukurti produktai, tiksliojo ūkininkavimo galimybės. Šio forumo partneris – VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, vadovaujama Šarūno Celiešiaus, drauge su televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaite moderuoja šviečiamąją parodos programą, transliuojamą ir virtualiai.

Parodoje vyko mokslinė praktinė konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji Kaimo plėtros programos patirtis ir galimybės“. Viena pagrindinių jos temų – „Skaitmenizacija žemės ūkyje“. Parodoje dalyvavęs VDU rektorius prof. Juozas Augutis kalbėjo, kad žaliasis kursas, sveikas maistas ir sveikas žmogus – misija, kurią gali įvykdyti tik mokslas ir agroverslas kartu.

Robotai vietoje traktorių, purkštuvų ir sėjamųjų?

Viena sparčiausiai į žemės ūkį bei aplinkosaugos sritį besiveržiančių inovacijų – bepiločiai orlaiviai. Žemės ūkui skirtos skraidyklės – pagrindinis tiksliosios žemdirbystės įrankis, raktas į tvarų ūkininkavimą. Įdomios savo naujausiais inžineriniais sprendimais, jos pateikia ir galybę duomenų. Tai funkcionalūs ir nesudėtingai valdomi įrenginiai.

Bendrovė „Agrodronas“ pirmoji ir vienintelė Baltijos šalyse pristatė moderniausias skraidykles-robotus. Pasak bendrovės vadovo Mindaugo Dorelio, su šiais skraidančiais robotais galima sėti, tręšti, purkšti, stebėti pasėlių ir derliaus būklę, identifikuoti augalų ligas, atpažinti ir naikinti piktžoles, erkes ir kitus kraujasiurbius vabzdžius. Visa tai gali padaryti mobiliąja programėle valdoma ir elektra įkraunama baterija varoma skraidykle-robotu, kuri gali dirbti ne tik ūkyje, bet ir padėti prižiūrėti parkus, miškus, atlikti teritorijų dezinfekciją.

 VDU ŽŪA prof. Dainius Steponavičius ir magistrantas Michailas Semenišinas po skraidyklės darbo demonstravimo ŽŪA mokomojo ūkio laukuose.
„Iš tiesų, dažnas, išgirdęs apie šias skraidykles, net nepatiki, kol nepamato, kad jos gali nudirbti tiek darbų. Inovacija, kuri taupo išteklius, saugo žmonių sveikatą ir aplinką, sužavi akimirksniu“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo M. Dorelis. Apskaičiuota, kad pasėlių priežiūrai naudoti skraidyklę-robotą 2,5 karto pigiau nei dirbti traktoriumi, nes ji ūkininkui sutaupo gamybos išlaidų, be to, nepalieka laukuose technologinių vėžių.

Skraidyklės našumas – iki 150 ha per dieną. Vienas skraidyklių pilotas vienu metu gali valdyti iki 5 įrenginių, o pilotu gali būti kiekvienas, išklausęs mokymus ir gebantis naudotis mobiliuoju telefonu.

Pasak VDU ŽŪA prof. Dainiaus Steponavičiaus, talkinančio verslui, bepilotė skraidyklė pasitelkus dirbtinį intelektą sudaro skaitmeninius laukų žemėlapius, pakelia apie 20 kg krovinį, savarankiškai sugrįžta jo pasipildyti ir net pati gali sumaišyti reikalingus cheminius preparatus, todėl skraidyklės valdytojas jos darbą gali stebėti iš saugaus atstumo ir neturėti jokio kontakto su chemikalais. Nors skraidyklės darbui rekomenduojamos gana ramios oro sąlygos, ji gali dirbti net per lietų (tas pademonstruota paro­dos metu), todėl itin patogu ją naudoti sėjai. Jei reikalingas augalų purškimas, skraidyklė tai daro vieno metro aukštyje, kaip ir įprastas traktorius, tačiau gali kilti ir gerokai aukščiau. Tad traktorių, purkštuvų ir sėjamųjų gamintojai bei pardavėjai turėtų gerokai suklusti – atsiranda rinkoje jiems rimtas konkurentas!

Naujausia technika ir technologijos

Bendrovė „Rovaltra“ eksponavo naujausią savo produktą, tik šių metų balandį pristatytą traktorių „Valtra T235 Versu“ su automatiniu vairavimu ir aprūpintą išmaniosiomis technologijomis. Keli tokie „Valtros“ modeliai jau dirba Lietuvos ūkiuose. Įmonės vadybininkas Klaudijus Pakeltis akcentavo labai paprastą traktoriaus valdymą – vieno mygtuko paspaudimu galima valdyti visas programas – nuo hidraulikos iki automatinio vairavimo. Traktorių iš vidaus apžiūrėjo VDU rektorius J. Augutis ir ŽŪM kancleris Valdas Aleknavičius.

UAB „Rovaltra“ vadybininkas Klaudijus Pakeltis pristatė naujausio modelio 250 AG suomišką traktorių „Valtra T235 Versu“ su automatine vairavimo sistema.

Daug lankytojų susidomėjimo sulaukė konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji KPP patirtis ir galimybės“. Pranešimą tema „Išmanieji sprendimai žemės ūkyje. Ką siūlo ir planuoja technikos gamintojai“ skaitė UAB „Dotnuva Baltic“ vykdomasis direktorius Dangis Valaitis.

Parodoje „Dotnuva Baltic“ pristatė traktoriaus „Case IH“ sistemą „Telematics“, kuri leidžia nuotoliniu būdu stebėti traktorių ir javų kombainų darbą, pagal surinktus duomenis laiku identifikuoti technikos veikimo nuokrypas. Apie gresiančias prastovas ūkininkas ir serviso darbuotojai perspėjami iš anksto. Kartu kaupiama informacija apie degalų sąnaudas, greitį, aplinkos sąlygas ir kiti duomenys, kurie bus naudingi kitų metų sezono darbams planuoti.

Kaip pasakojo pagrindinio parodos rėmėjo „Dotnuva Baltic“ produktų vadovė Rūta Masiulytė, išmaniosios žemdirbystės sistema „Geoface“ padeda stebėti visų pasėlių būklę neišeinant iš namų, įvertinti problemines lauko vietas, planuoti tręšimą, purškimą, taip pat apskaičiuoti savo ūkio pelningumą.

„Ūkininkui tereikia prisijungti prie bendrovės portalo, įvesti ūkio duomenis ir jam bus suteikta paslauga, – ŪP aiškino R. Masiulytė. – Pastaruoju metu šia antrus metus veikiančia programa naudojasi daugiau nei tūkstantis ūkininkų.“

UAB „EkoDrena“ direktorius Jonas Steikūnas  parodos lankytojus supažindino su reguliuojamo drenažo sistema, kuri leidžia reguliuoti vandens lygį dirvožemyje, sulaikant kritulių drėgmę laukuose. Naudojant inovatyvią sistemą prie auginamų kultūrų šaknų zonos palaikomas vandens lygis, o atėjus laikui įvažiuoti į laukus su technika vandens lygį galima pažeminti.

Pastaruosius dešimtmečius vykusių žemės ūkio parodų informacinio rėmėjo „Ūkininko patarėjo“ leidinių vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas ir nenuilstantis parodų organizatorius – VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. Virginijus Venskutonis.

Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ paviljono šeimininkų, žemės ūkiui einant tvarumo keliu naujos technologijos tampa ypač aktualios, nes jos padeda automatizuoti ir skaitmeninti procesus, rinkti tikslią informaciją ir ją apdoroti.

Parodoje UAB „Dotnuva Baltic“ pristatė vieno iš technologijų lyderio kompanijos „CASE IH“ išmaniuosius sprendinius – „AGXtend“, „CropXplorer“ jutiklius, padedančius taupyti trąšas, augimo reguliatorius ir naudoti reikalingą augalui produkto kiekį.

Taip pat „Dotnuva Baltic“ paviljone buvo pristatytas „Xpower“ elektrinis piktžolių kontrolės prietaisas, eliminuojantis pesticidų naudojimą, „Xlab“ mobili dirvožemio sudėties laboratorija, kuri pateikia tyrimo atsakymus ir kuria žemėlapius „online“ režimu.

Pasak R. Masiulytės, bendrovės naujovė – „SoilXplorer“ dirvožemio struktūros davikliai, padedantys nustatyti optimalų padargų dirbimo gylį. Jie taupo laiką, degalus ir maksimaliai išnaudoja našumą.

Parodoje taip pat pristatyti „Case IH AFS“ tikslieji žemės ūkio sprendimai: automatinis vairavimas, automatinis apsisukimas galulaukėje, techninių duomenų rinkimas. Tai sistemos, padedančios taupyti laiką ir degalus iki 10 proc. per metus. Duomenų rinkimas padeda ūkio vadovui pastebėti vietas, kur reikalingas technikos optimizavimas arba nauji sprendimai. Visas technikos parkas ir jos naudojimo informacija – viename ekrane.

Plačiau „Ūkininko patarėjo” straipsnyje - https://ukininkopatarejas.lt/gudriausia-paroda-inno-panorama-2021/


Plačiau

Svarbiausiose agrosektoriaus parodose – ypatingas dėmesys inovacijoms

Data: 2021-08-30

Po beveik du metus trukusios pertraukos pamažu susitikimai sugrįžta. Šįmet gyvai vyksta ir „Inno panorama“ bei „Ką pasėsi...“  – didžiausios agrosektoriaus parodos Baltijos šalyse, kurias organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centras. Jos kasmet sulaukia didelio susidomėjimo iš įvairių verslo sričių atstovų.

Precedento neturintys 2020 metai atnešė didelių pokyčių ir parodų organizatoriams, iššūkių kyla ir dabar. Visgi, anot parodų „Inno panorama 2021“ ir „Ką pasėsi... 2021“ organizatorių, nuotaikos – optimistiškos.

„Turės praeiti laiko, kol vėl parodos bus tokios pat, prie kokių esame įpratę. Mums, kaip organizatoriams, didžiausias rūpesti yra užtikrinti visų atvyksiančių saugumą. Tačiau džiaugiamės, kad po priverstinio išsiskyrimo su dalyviais ir lankytojais galėsime susitikti gyvai – juk vienas esminių parodos tikslų ir yra pasimatyti akis į akį su partneriais, kolegomis“, — artėjant renginių sezonui kalbėjo Rima Pranaitienė, parodų skyriaus vadovė.

Šios dvi parodos laikomos svarbiausiais šalies renginiais, kuriuose susitinka agroverslo ir su  juo susijusių sričių atstovai. Nors skirtos konkrečiai tikslinei auditorijai, jos pritraukia lankytojų iš įvairių sektorių. Juolab kad abiejose parodose kalbama apie karščiausias naujoves, pristatomi pažangiausi sprendimai, technika, technologinės ir socialinės inovacijos, aktualios ne tik su žemės ūkiu susijusioms bendrovėms.

Paroda „Ką pasėsi...“ šįmet bus jubiliejinė – 25-oji. Pasak R. Pranaitienės, tikėtina, išskirtinumu ji pasižymės ir dėl pristatomų produktų įvairovės, nes po pernai neįvykusios parodos įmonės tikrai turi ką pademonstruoti. O ir renginio laikas netradicinis: „Ką pasėsi... 2021“ vyks rugsėjo 23-25 d.

Inovacijų gausa vienoje vietoje
Akademijos organizuojamose parodose ypatingas dėmesys skiriamas inovacijoms, kurių pastaruoju metu diegiama itin daug. Naujovės iš esmės keičia žemės ir miškų ūkio, akvakultūros, žemėtvarkos, maisto ir kitus sektorius. Žemės ūkis tapo intelektualiu verslu, kurį šiandienos ūkininkai valdo naudodamiesi naujausiais moksliniais sprendimais ir pažangia technika.

Ekspertai pažymi, kad tai – be galo kompleksinis sektorius, kuriame ryškus tarpdiscipliniškumas, neišvengiamos IT technologijos, kurios nuolat vystomos. Dėl šios sparčios transformacijos agrosektorius šiandien pritraukia specialistus, kurių kompetencijos iš pirmo žvilgsnio neturi su juo nieko bendra. Tokia įvairove ir ryškia orientacija į IT technologijas pasižymi ir abi svarbiausios agrosektoriaus parodos.

„Žemės ūkyje sutelktos praktiškai visos įmanomos inovacijos, nes tai – be galo reikšmingas sektorius, kuriame gyvybiškai svarbu, bet kartu ir sudėtinga, tiksliai prognozuoti, – teigia VDU mokslininkas, inovacijų ekspertas Vytautas Liakas. – IT sprendimai sudaro didžiąją inovacijų dalį: augalų produktyvumo, meteorologinių reiškinių ir kiti prognozavimo modeliai, duomenų rinkimas ir jų analizė, dirbtinis intelektas, jau netolimoje ateityje padėsiantis agronomams priimti sprendimus. Apie agrodronus, kurie įgalina taškinį pasėlių purškimą, ir palydovines pasėlių vertinimo galimybes jau net nekalbu, tai praktiškai yra šiandieninio ūkio kasdienybė. Dar viena sritis – biologiniai preparatai, kurie, nors ir nėra naujiena, bet  visame pasaulyje vėl labai populiarėja, nes Europos žaliojo kurso kontekste tai – vienas racionaliausių sprendimų.“

Aktualiausioms naujovėms pristatyti nuo 2019 m. rengiama atskira specializuota paroda – „Inno panorama.“ Praėjusiais metais surinkusi gausią auditoriją virtualioje erdvėje, šįmet ji vėl vyko gyvai, tačiau dalyvaujančios įmonės prisistatė ir įprastoje, ir virtualioje aplinkoje (www.expoacademia.lt). Rugpjūčio 26-28 d. vykusiame renginyje ypatingas dėmesys buvo skiriamas skaitmeninėms technologijoms žemės ir miškų ūkyje, vyko bepiločių orlaivių pasirodymai bei varžybos, buvo kalbama apie dronų galimybes ir jų naudojimo taisykles.

„Stiprinti žemės ūkio konkurencingumą, optimizuojant ūkių veiklos sąnaudas, mažinant mineralinių trąšų ir augalų apsaugos priemonių panaudojimą, didinant darbo našumą, o tuo pačiu siekti Europos žaliojo kurso tikslų – atrodo sudėtingas ir prieštaringas tikslas, tačiau būtent skaitmeninės technologijos gali ir turi tapti tuo sprendimu, galinčiu padėti Lietuvos žemės ir maisto ūkiui įveikti naujo laikotarpio iššūkius“, – įsitikinęs ir Šarūnas Celiešius, VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros („Litfood“) direktorius.

Parodoje „Inno panorama 2021“ „Litfood“ pristatė vieną iš sparčiausiai besivystančių inovacijų – bepiločius orlaivius (dronus.)

„Dronai vis dažniau pasitelkiami žemės, miškų ūkyje bei aplinkosaugos srityse. Jie įdomūs tiek savo naujausiais inžineriniais sprendimais, tiek ir jų surenkamų duomenų panaudojimo galimybėmis. Tai funkcionalūs ir nesudėtingai valdomi įrenginiai. Parodos metu demonstravome, kaip galima panaudoti dronus: nuo pasėlio žalų vertinimo, jų pritaikymo meteorologinių reiškinių stebėsenai ar vandens ekosistemos tyrimų rezultatų pristatymo, iki įvairių matavimų atlikimo, augalų gyvybingumo nustatymo, gyvūnų inventorizacijos bei paieškos, paukščių baidymo ir kt. funkcijų“, – pasakoja Š. Celiešius. Kartu jis pabrėžia, kad svarbu kalbėti ne tik apie įvairių procesų skaitmenizavimą, bet ir tai, ko dirbtinio intelekto technologijos vis dėlto pakeisti negali.

Naujausi dronai-robotai buvo pristatomi ir VDU ŽŪA stende. Juos kartu su universiteto profesoriais pristatė jaunas akademijos magistrantas, Žemės ūkio inžinerijos ir vadybos studijas pasirinkęs po baigtų aviacijos mokslų ir magistriniame darbe analizuojantis bepiločių skraidyklių panaudojimo agrosektoriuje savybes. Tai – pirmieji tokie dronai Baltijos šalyse, pristatomi universiteto partnerių UAB „Agrodronas“, juos testuoja ir tyrimus atlieka akademijos mokslininkai.

Plačiai pritaikomi sprendimai

 „Pažanga neatsiejama nuo edukacijos, o parodų metų kaip tik ir turime progą pristatyti inovatyvius produktus ir technologijas, paaiškinti ūkiams jų naudą“, – teigia parodų  „Inno panorama 2021“ ir „Ką pasėsi... 2021“ pagrindinės rėmėjos, UAB „Dotnuva Baltic“, vykdantysis direktorius Dangis Valaitis. Bendrovė pagrindinėse žemės ūkio parodose Kaune dalyvauja nuo pat jų atsiradimo ir pastebi, kaip agrosektorius kasmet keičiasi. Vienos pirmaujančių agrosektoriaus įmonių vadovas įsitikinęs, kad didžiulį vaidmenį rinkos pokytyje suvaidino verslo ir VDU Žemės ūkio akademijos bendradarbiavimas – mecenatystės projektai, jaunų specialistų rengimas, moksliniai tyrimai ir, žinoma, parodos.

Pasak D. Valaičio, žemės ūkyje ryškiausius pokyčius lemia kelios tendencijos: globalizacija ir ūkių stambėjimas, tvarumo paieškos bei duomenų panaudojimas siekiant efektyvaus ūkio valdymo. Lietuvos ūkiai jau dabar konkuruoja ne tik savo šalyje, bet ir pasaulinėje rinkoje, nes didesni ūkiai dirba efektyviau, našiau, rentabiliau. Tvaraus žemės ūkio kelias pirmiausia siejamas su tiksliąja žemdirbyste, taip pat tiesioginės sėjos technologija, kuri mažina dirvožemio eroziją, išsaugo biologinę įvairovę ir didina humuso kiekį.

Parodose „Dotnuva Baltic“ pristato esminius sprendimus pažangiam ūkiui, padedančius siekti tvarumo, taupyti ir automatizuoti procesus ir efektyviai išnaudoti ūkyje gaunamą informaciją. Case IH sistema „Telematics“, kuri leidžia nuotoliniu būdu stebėti traktorių ir javų kombainų darbą ir laiku identifikuoti technikos veikimo nuokrypius, išmaniosios žemdirbystės sistema „Geoface“, padedanti stebe?ti pase?liu? bu?sena? neis?einant is? namu? ar reguliuojamo drenažo sistema „EkoDrena“ – tik dalis išmanių sprendimų, su kuriais supažindina bendrovė.

Parodose pristatomos naujovės, technologiniai sprendimai aktualūs ne tik žemės ūkio, bet ir kitų sričių atstovams. Pavyzdžiui, dronai naudojami ir kelių, tiltų, drenažų, sklypų planavimo srityse, ypač populiarėja miškininkystėje. Statistika rodo, kad šiais metais apie pusę parodos „Inno panorama 2021“ dalyvių – įmonės ir organizacijos, tiesiogiai nesusijusios su žemės ūkiu.

Edukacija, dalijimasis patirtimi ir konsultacijos

Dalis akademijos misijos – skleisti visuomenei naujausias mokslo žinias, tad visos  VDU ŽŪA parodos turi ir šviečiamąją programą. Šiemet parodoje „Inno panorama 2021“ vyko dviejų dienų konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji Kaimo plėtros programos patirtis ir galimybės“, skirta ateinančio finansinio laikotarpio galimybėms ir perspektyvoms.

Jau tapo tradicija, kad parodoje „Ką pasėsi... 2021“ universiteto mokslininkai, neretai bendradarbiaudami su verslu, su parodos lankytojais dalinasi savo atliktų tyrimų rezultatais, teikia nemokamas konsultacijas. Šiais metais lankytojai galės pasirinkti aktualiausias temas iš 36 vyksiančių seminarų: nuo technologinių inovacijų, pavyzdžiui, kaip gerinti dirvožemio kokybę ar statybinėms medžiagoms panaudoti pluoštines kanapes,  iki vadybinių ar teisinių sprendimų, aktualių planuojantiems veiklą kaimo vietovėse. Bus galima išgirsti ir apie gamintojų organizacijas, ir apie Europos inovacijų grupių veiklos gerąją patirtį, ir apie planuojamos ūkinės veiklos Poveikio aplinkai vertinimo teisinius principus ir aktualias problemas. Su pilna šviečiamąja programa organizatoriai kviečia susipažinti parodos puslapyje.

Visas straipsnis "Verslo žiniose" https://www.vz.lt/daugiau-nei-pelnas/2021/08/30/svarbiausiose-agrosektoriaus-parodose--ypatingas-demesys-inovacijoms#1


Plačiau

„Mano ūkis“ - Kokius išmanius sprendimus kuria žemės ūkio technikos gamintojai?

Data: 2021-08-30

Akademija, Kauno r. Neabejojama, kad inovacijos žemės ūkyje padeda spręsti klimato problemas, užtikrina tvarumą ir didina žemdirbių pelną. Tad kokios yra pagrindinės žemės ūkio inovacijų kryptys, kokie išmanieji sprendimai jau sukurti ir realiai naudojami, be kokių technologijų neišsiversime ateityje? Apie tai parodoje „Inno panorama 2021“ vykusioje mokslinėje–praktinėje konferencijoje „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji Kaimo plėtros programos patirtis ir galimybės“ kalbėjo „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis.

Pasak jo, technikos gamintojus sparčiau diegti inovacijas, o žemdirbius rinktis ir naudoti išmaniuosius sprendimus skatina ne tik auganti populiacija, žmonių migracija iš kaimų į miestus (tai ūkiams sukelia darbuotojų trūkumo problemų), bet ir klimato kaita, kurios keliamiems iššūkiams spręsti įgyvendinama žaliojo kurso politika. Jis išskyrė 4 pagrindines žemės ūkio inovacijų kryptis: skaitmenizacija ir susietumas (duomenų surinkimas, panaudojimas, dalijimasis), serviso paslaugų skaitmeninimas ir tiekimas per nuotolį, mašinų automatizacija ir autonomija, alternatyvūs energijos šaltiniai ir elektrifikacija (elektromobiliai ir elektriniai traktoriai).

Automatinis vairavimas jau kasdienybė

„Per paskutinį dešimtmetį ypač stipriai pasistūmėta į priekį išmaniųjų sprendimų, mažinančių sąnaudas, padedančių taupyti, o kartu ir saugoti gamtą, srityje. Daugelį technologijų, pvz., automatinį vairavimą, lauko, technikos duomenų rinkimą ir analizavimą, žemdirbiai naudoja savo ūkiuose, tačiau po kelerių metų gamintojai pasiūlys dar pažangesnius, tvaresnius ir tikslesnius sprendinius“, – įsitikinęs D. Valaitis. Pasak jo, kaip viena iš autonominių sprendimų lyderių dažnai minima „Tesla“, tačiau jau daugiau kaip 10 metų traktoriai gali patys važiuoti, apsisukti, susireguliuoti padargus. „Automatinio vairavimo sprendimas prieinamas kiekvienam ūkiui, nepaisant to, kokio gamintojo technika naudojama ūkyje.

Pirmas lygis – lygiagrečios linijos, antras – automatinis vairavimas tiesiai lauku, trečias lygis – apsisukimai. Kol mūsų ūkininkai nebuvo išbandę automatinio vairavimo, dažnas atsakymas buvo, kad nereikia, puikiai ir pats vairuoju. Dabar sulaukiame nusiskundimų, jei signalas trūkinėja, nes jau dirbti nebegali“, – kaip išmanūs sprendimai tapo kasdienybe, pasakojo pranešėjas.

O automatinio vairavimo nauda – ne tik geresnės operatoriaus darbo sąlygos, bet ir didesnis našumas, tikslumas, mažesnė CO2 emisija, nes mažiau kartų važiuojama lauku, taip pat mažesnis dirvožemio suslėgimas.

Automatinį vairavimą įvardijęs pirmuoju automatizacijos žingsniu, jis atkreipė dėmesį į tai, kad antras etapas – sinchroninis dviejų mašinų darbas, kai viena mašina valdo kitą, trečias – tame pačiame lauke dirbančių kelių mašinų dalijimasis informacija, ketvirtas – savarankiškai dirbanti, tačiau žmogaus dar prižiūrima technika. Ir penktasis etapas, kurio link šiuo metu technikos gamintojai eina, – autonominė technika, atliekanti darbus savarankiškai pagal kompiuteryje nurodytas užduotis.

Nuotolinis servisas ir 3D spausdintuvu atspausdintos detalės „Kompanija „Case IH“ Amerikoje jau daugiau kaip trejus metus testuoja autonominį traktorių. Kitas CNH testuojamas sprendimas – autonominis elektrinis 70 AG traktorius, orientuotas į smulkius, tvarius ūkius, kurie siekia visiškos CO2 emisijos sumažinimo, su pilna baterija gali dirbti iki 10 val. ir ypač tinka vynuogynuose, daržovių ūkiuose“, – naujoves pristatė D. Valaitis, pabrėždamas, kad visų šių sprendimų pagrindas – duomenys ir skaitmenizacija, o tai keičia ir ryšio standartus, nes duomenų gavimas ir dalijimasis turi vykti itin greitai.

Duomenų rinkimas – tiek iš laukų, tiek iš pačios technikos, jų kaupimas, archyvavimas ir, žinoma, analizė ne tik sudaro sąlygas tolesnėms inovacijoms kurti ir diegti (pvz., ieškoma techninių sprendimų visuotinio poveikio herbicidui glifosatui, kurį siekiant uždrausti, pakeisti), bet jau ir dabar leidžia ūkiams sutaupyti, mažinti sąnaudas, prastovas, prognozuoti darbų eigą, technines apžiūras ir remontus, didina darbo efektyvumą, padeda išvengti rimtų ir brangiai kainuojančių technikos gedimų. Tad natūralu, kad pastaruoju metu technikos gamintojai ypač didelį dėmesį skiria serviso paslaugų skaitmeninimui ir jų teikimui per nuotolį.

Pasak D. Valaičio, prisijungimas prie laukuose dirbančios technikos monitoriaus ir reikiamos informacijos gavimas ar programų atnaujinimas per nuotolį – didžiulis su kaupu atsiperkantis ir laiką taupantis privalumas, ypač esant tokioms darbo sąlygoms, kaip per šiųmetę javapjūtę. „O kalbant apie ateitį, kitas žingsnis – 3D spausdintuvai, leisiantys ūkiuose atsispausdinti reikiamas technikos detales, nusipirkus tik programinį kodą“, – pastebėjo D. Valaitis. Dėmesys kiekvienam augalui Pasak D. Valaičio, skaitmenizacija, kaip būdas dideliam tikslumui pasiekti, ypač svarbi ir kuriant naująsias purškimo ir tręšimo technologijas. „Jei anksčiau buvo kalbama apie vieno hektaro trąšų normas, dabartinės technologijos, kurios yra ateities pagrindas, leidžia kalbėti apie kiekvieno augalo poreikius, trąšų normas vienam augalui“, – sakė pranešėjas, pristatydamas purškimo technikos gamintoją „Agrifac“, kuri dirba vadovaudamasi tvariais sprendimais ir 4E koncepcija – efektyvumas, ekonomija, ergonomika, ekologija. Šios gamintojos dėmesys tvarumui ir aplinkos tausojimui pasireiškia ne tik per mašinose diegiamus chemiją mažinančius ir vandenį taupančius sprendimus, tokius kaip orinė HTA sistema lašelių dydžiui reguliuoti ar elektroniniai atskirai valdomi purkštukai, bet ir per visą gamybos procesą, nes itin sandarioje gamykloje, kurios beveik nereikia šildyti, naudojama tik saulės akumuliuota elektros energija, surinktas lietaus vanduo.

Naujausi „Agrifac“ sprendimai, kuriuos kitos kompanijos dar tik testuoja, o ši gamintoja jau siūlo ilgiau kaip trejus metus – AiCPlus vaizdo kamerų sistema, leidžianti purkšti tik ten, kur reikia, kur yra piktžolių. Galimi du skirtingi variantai – tik piktžolių purškimas ražienų lauke po javapjūtės („žalia ant pilko“ režimas) arba kviečių lauke („žalia ant žalio“). Pirmasis būdas ypač populiarus Australijoje. Pasak D. Valaičio, dirbant su šia sistema per 6 000 ha ūkyje, kuris lig tol 1 ha nupurkšti skirdavo 150 l vandens, vandens sąnaudos nuo 900 tūkst. sumažėjo iki 60 tūkst. l, chemijos – nuo 27 tūkst. iki 1 800 litrų. Sumažėjo ir laiko sąnaudos pesticidų rezervuarams pripildyti nuo 116 iki 6 valandų. „Tad akivaizdu, kad pažangios technologijos didina technikos naudojimo efektyvumą, mažina prastovas ir atneša didžiulę naudą gamtai ir, žinoma, ūkiui. Džiugi žinia ta, kad pirmąjį purkštuvą, galintį piktžoles naikinti pasėlių lauke, įsigijo Latvijos ūkis. Tai rodo, kad Baltijos šalių ūkiai yra pažangūs ir investuoja į tvarias technologijas“, – baigdamas pranešimą sakė D. Valaitis.

Skaitykite daugiau: https://www.manoukis.lt/naujienos/technika/kokius-ismanius-sprendimus-kuria-zemes-ukio-technikos-gamintojai

 


Plačiau

Paroda „Inno panorama 2021“ prasidėjo!

Data: 2021-08-26

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija rugpjūčio 26–28 dienomis kviečia į specializuotą žemės ūkio inovacijų parodą „Inno panorama 2021“. Tai – viena iš dviejų svarbiausių šalyje rengiamų parodų, skirtų agroverslo ir su juo susijusių sričių atstovams. Renginyje išskirtinis dėmesys skiriamas skaitmeniniams sprendimams. Lankytojams bus pristatomos verslo ir technologinės inovacijos, pažangiausi sprendimai, bioekonomikos sektoriaus sukurti produktai, demonstruojamos tiksliojo ūkininkavimo galimybės. Išskirtiniu parodos „Inno panorama 2021“ akcentu taps bepiločių orlaivių (dronų) praktinio panaudojimo demonstracija ir varžybos. Skaitmeninės technologijos ateities žemės ūkiui Parodos organizatorių komandai vadovaujantis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. Virginijus Venskutonis pastebi, kad „Inno panorama 2021“ – į tikslinę auditoriją orientuotas renginys, kuriame garantuojama įvairių sričių inovacijų koncentracija vienoje vietoje. „Mūsų organizuojamos parodos neįsivaizduojamos be šviečiamųjų programų, nes visuomenei skleisti naujausias mokslo žinias yra labai svarbi VDU ŽŪA misijos dalis“, – teigia V. Venskutonis, atkreipiantis dėmesį, kad Lietuvos žemės ūkis turi unikalią galimybę remtis mokslo tyrimų, atliktų VDU Žemės ūkio akademijoje, rezultatais bei tarptautinėmis inovacijomis. CORON- A 4k Aerial Film of the Philippines Copy video url Play / Pause Mute / Unmute Report a problem Language Mox Player Šių metų parodoje suplanuota dvi dienas vyksianti mokslinė praktinė konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji Kaimo plėtros programos patirtis ir galimybės“. Jos metu žiniomis apie naujausių technologijų diegimą žemės ūkyje dalysis mokslininkai, praktine patirtimi propaguojant tausojantį ūkininkavimą su minimaliu poveikiu aplinkai – ūkininkai. Taip pat bus pristatyti socialiniai projektai, sėkmingai įgyvendinti šalies kaimo vietovėse. Parodoje „Inno panorama 2021“ bus demonstruojama ir šviečiamojoje programoje diskutuojama apie tai, kaip skaitmenines technologijas ir paslaugas galima pritaikyti žmonių kasdieniams poreikiams ir gerovei, kaip agrosektoriaus atstovams optimizuoti darbus ir siekti didesnio pelningumo, sumažinus neigiamą poveikį aplinkai. Europos žaliasis kursas reikalaus naujų žinių ES 2014–2020 metų finansiniam laikotarpiui priartėjus prie pabaigos, parodos lankytojams bus atskleistos ateinančio finansinio laikotarpio galimybės ir perspektyvos. Bus galima sužinoti, kaip verslui prisiderinti prie naujų sąlygų ir reikalavimų klimato kaitos kontekste, kaip efektyviai panaudoti paramą, parengti pridėtinę vertę kuriančius projektus, paremtus inovacijomis. Taip pat bus galima sužinoti ne tik apie Lietuvos kaimo plėtros programos paramos galimybes, bet ir apie paramą iš kitų fondų, kurių finansinė vertė yra gerokai didesnė. Bepiločiai orlaiviai žemės ir miškų ūkyje Viena sparčiausiai besiveržiančių į žemės, miškų ūkį bei aplinkosaugos sritį inovacijų – bepiločiai orlaiviai. Organizatorių teigimu, jie įdomūs tiek savo naujausiais inžineriniais sprendimais, tiek ir dėl jais surenkamų duomenų analizės aprėpčių. Tai funkcionalūs ir nesudėtingai valdomi įrenginiai. Parodos metu bus demonstruojamos įvairios jų pritaikymo galimybės – nuo pasėliams padarytos žalos vertinimo, pritaikymo meteorologinių reiškinių stebėsenai, vandens ekosistemos tyrimų rezultatų pristatymo, iki įvairių matavimų atlikimo, augalų gyvybingumo nustatymo, gyvūnų inventorizacijos bei paieškos ir kitos galimybės. Parodos lankytojai turės išskirtinę galimybę išbandyti savo jėgas pilotavimo srityje, pasitelkiant specialų skraidymo simuliatorių. Paroda „Inno panorama 2021“ šiemet vyks ne tik gyvai, bet ir virtualiai. Su joje dalyvaujančių įmonių ekspozicijomis galima susipažinti interneto svetainėje adresu: www.expoacademia.lt. Visą konferencijos programą galima rasti čia. Parodoje nebus pamiršti ir mažieji lankytojai, jų lauks įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Parodos organizatorius – VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centras. Pagrindinis partneris organizuojant šiemetinę parodą – VšĮ „Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra“. Parodos „Inno panorama 2021“ lankymas ir dalyvavimas šviečiamojoje bei kultūrinėje programose nemokami.Plačiau

Dažnas ūkininkas turi dronus, bet ar kiekvienas turintis išnaudoja jų galimybes?

Data: 2021-08-16

Dažnas ūkininkas turi dronus, bet ar kiekvienas turintis išnaudoja jų galimybes? Dronai žemės ūkyje didina tiksliosios žemdirbystės efektyvumą, leidžia stebėti pasėlius, vizualiai įvertinti dirvožemio būklę, augintojai gali greičiau priimti efektyvius sprendimus. Apie dronus, jų panaudojimo galimybes, specialių priedų naudojimo galimybes bus kalbama ir demonstruojama parodoje „Inno panorama 2021“. Renginio metu bus galima pasimėgauti sportinių dronų varžybomis.


Plačiau

UAB „Agrodronas“ pristato bepiločius orlaivius.

Data: 2021-08-16

Ar esate matę skraidantį traktorių? Ne? Tuomet dar nežinote, ką ūkyje gali nuveikti dirbtinis intelektas ir jo valdomi dronai!
Bendrovė „Agrodronas“ pirmoji ir vienintelė Baltijos šalyse pristato moderniausius dronus-robotus, kurie ne tik gali pakeisti traktorius ir efektyviai bei preciziškai dirbti ūkyje, pavyzdžiui, sėti, tręšti, purkšti, diagnozuoti pasėlių ligas, bet ir padėti prižiūrėti miškus, atlikti teritorijų dezinfekciją bei daugybę kitų darbų.
Naujiena Lietuvoje - pasaulį užkariaujantys agrodronai – revoliucija žemės ūkyje, nes tai pagrindinis tiksliosios žemdirbystės įrankis, raktas į tvarų ūkininkavimą.
Kuo ši inovatyvi bepiločių skraidyklių technologija lenkia traktorius?
Kaip saugo gamtą ir tausoja jūsų išteklius, galiausiai kokią ekonominę naudą duoda, bendrovė "Agrodronas" kviečia sužinoti parodoje Inno panorama 2021 bei gyvai įvertinti visus šių dirbtinio intelekto valdomų dronų privalumus


Plačiau

Reportažas apie konferenciją parodoje „Inno panorama 2021“

Data: 2021-08-13

 

 

 

 


Plačiau

Pagrindinė parodos rėmėja UAB „Dotnuva Baltic Lietuva" šiemet švenčia 25 metų jubiliejų. Parodoje įmonė pristatys išmaniuosius sprendimus žemės ūkyje.

Data: 2021-08-13

 

 


Plačiau

UAB "ROVALTRA" PRISISTATYMAS PARODOJE „INNO PANORAMA 2021“

Data: 2021-08-13

Paroda „Inno panorama 2021“ nustebins ne vieną, jei prisiminsime žemės ūkio techniką demonstruotą pirmose parodose, tai dabartinė technika pasikeitė iš esmės. Traktorių primena tik dideli ratai ir gal į ankstesnius panaši forma. Dėka inovatyvių technologijų traktorius tarnaus tiksliai atlikdamas darbus, o ūkininkas džiaugsis greičiau ir efektyviau atliekamais darbais. Operatorius sėdėdamas patogioje su visais įmanomais amortizatoriais kabinoje, monitoriuose gali stebėti ir kontroliuoti prikabintos ar pakabintos technikos darbą. Patogioje darbo vietoje (galima pavydėti) galima stebėti visą darbinę informaciją, o atsiradus problemoms traktorius susisieks su servisu ir parodys savo „negalavimus“. Jei su traktoriumi dirba ne pats šeimininkas, tai jis visus rodiklius gali stebėti telefone net būdamas medžioklėje ar kitoje vietoje. Tai technologijos, kuriomis galima pasitikėti, taupyti laiką, nervus, veikti racionaliai ir dirbti protingai. Dar kelios parodos ir pasirodys bepiločiai traktoriai

 


Plačiau

Parodos „Inno panorama 2021“ organizatoriai vykdo vaikų piešinių konkursą „Ateities inovatorius“.

Data: 2021-08-11

 
Parodos „Inno panorama 2021“ organizatoriai vykdo vaikų piešinių konkursą „Ateities inovatorius“.
VDU Žemės ūkio akademijoje 2021 m. rugpjūčio 26–28 d. vyks inovacijų paroda „Inno panorama 2021“. Kartu su paroda vyks ir dronų varžybos.
Kviečiame visus vaikus iki rugpjūčio 23 d. atsiųsti arba atnešti mums savo piešinius tema „Ateities inovatorius“.
Piešiniai pagal jų autorių amžių bus skirstomi į tris grupes: iki 7 metų; 7–12 metų; 12 metų ir vyresni. Todėl siunčiant piešinį prašome nepamiršti užrašyti jo autoriaus vardą ir pavardę bei amžių.
Parodos lankytojai vertins ir rinks jiems labiausiai patikusius piešinius. Trijų, daugiausiai parodos lankytojų simpatijų sulaukusių, piešinių autorių laukia dovanos.
Piešinių laukiame adresu:
VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centrui, Universiteto g. 8A-206, LT-53341 Akademija, Kauno r.

 
 
 

Plačiau

Inovacijų žemės ūkyje paroda „Inno panorama 2021“

Data: 2021-08-05

Pastaruoju metu žemės ūkyje diegiant inovatyvias technologijas, žemdirbiams teko koreguoti įprastinius žemės dirbimo, sėjos bei augalų priežiūros sprendimus. Nereikia būti ekspertu, kad pastebėtum, kaip naujos technologijos pakeitė žemės ūkį, augalininkystė ir gyvulininkystė tapo pelningesnėmis sritimis, padidėjo žemės ūkio gamybos efektyvumas, žemdirbystės technologijos tapo draugiškesnės aplinkai.

Didžiausios žemės ūkio parodos Baltijos šalyse „Ką pasėsi...“ bei „Inno panorama“ dalyviai ir lankytojai išskiria keletą plačiausiai žemės ūkyje naudojamų inovacijų:

 • GIS ir GPS technologijos;
 • Palydovų nuotraukos bei kita informacija;
 • Bepiločiai orlaiviai bei jų teikiama informacija;
 • Informacinės technologijos žemės ūkyje ir duomenų dalijimasis tiesiogiai;
 • Duomenų rinkimas, kaupimas bei analizavimas.

Žemdirbiai teigia, kad šiuolaikiniai ūkiai gauna daug naudos iš įdiegtų, nuolat atnaujinamų skaitmeninių technologijų. Apklausos parodų metu rodo, kad ne vienas žemdirbys pabrėžia tai, kad naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis sunaudojama mažiau vandens, pesticidų, trąšų, sumažėja neigiama įtaka aplinkai, naudojantis tręšimo planais ir moderniomis augalų skenavimo technologijomis esmingai sumažėja cheminių medžiagų nutekėjimo į gruntą bei paviršinio vandens telkinius tikimybė, padidėja tręšimo ir augalų apsaugos efektyvumas. Augintojai vandens taupymą pamini ne atsitiktinai. Pasaulyje žemės ūkyje sunaudojama apie 70 proc. gėlo vandens, o dėl klimato kaitos jo atsargos kai kuriuose regionuose katastrofiškai mažėja, ilgėja sausrų laikotarpiai, tai jaučiame ir mes. Įdiegus skaitmenines technologijas, didėja augalininkystės ir gyvulininkystės verslo rentabilumas, šios sritys tampa „protingos“ ir stabilesnės.

Parodoje „Inno panorama 2021“ lankytojai galės plačiau susipažinti su GIS technologijomis ir jų duomenų panaudojimu. Šios technologijos tampa neatsiejama tiksliojo ūkininkavimo dalimi. Naudodamiesi geoinformacinėmis technologijomis žemdirbiai gali įvertinti momentinį ir prognozuojamą kritulių pasiskirstymą ar numatyti galimas sausras, įvertinti augalų produktyvumą, augalų būklę ir t.t. Intelektualios technologijos padeda optimizuoti trąšų ir augalų apsaugos priemonių naudojimą, nes ūkininkams nereikia tręšti ar purkšti viso lauko, o apdorojami tik atskiri sklypai. Tuo pačiu kaupiami duomenys apie augalų, dirvožemio būklę, meteorologines sąlygas, sukaupus tam tikrą duomenų bazę, ateityje sprendimus galės padėti priimti dirbtinis intelektas. Plačiau apie duomenų kaupimą bei jų naudojimą parodos šviečiamojoje programoje kalbės specialistai.

Pastaruoju metu žemdirbiai naudojasi palydovų sukauptais duomenimis. Šie duomenys padeda įvertinti pasėlių fotosintezės intensyvumą ir vertinant atitinkamus rodiklius galima numatyti grėsmes. Specialistai parodoje pasakys, kad niekada nebuvo taip paprasta dirbti kaip įdiegus inovatyvias technologijas žemės ūkyje.

Bus atkreiptas dėmesys į bepiločių orlaivių panaudojimo galimybes. Naudojant specialias kameras, galima gauti įvairaus spektro vaizdus, plačiausiai naudojami NDVI spektro indeksai. NDVI leidžia nustatyti botaninę augmenijos sudėtį, įvertinti augalų būklę, nustatyti kenkėjų populiaciją ir t.t. Galima naudoti chlorofilo kiekio augaluose indeksą, padedantį įvertinti augalų mitybos efektyvumą. Kalbėsime apie NDRE ir MSAVI  indeksus bei kitas šiuolaikinių technologijų galimybes bei jų naudojimo privalumus.

Bepiločių orlaivių naudojimas domina daugelį žemdirbių, nes visi puikiai žino, kad jų pagalba galima tiksliai nustatyti augalų biomasę, augalų aukštį, piktžolių kiekį bei botaninę sudėtį, drėgmės kiekį dirvožemyje ir dirvožemio temperatūrą atskiruose sklypuose. Bepiločiai orlaiviai arba dronai įvardijami kaip žemdirbių žvalgai, nes jie suteikia naudingos informacijos, o jos rinkimas bei kaupimas yra labai spartus. Daugelyje šalių dronai naudojami pavojingų žemės ūkio kenkėjų kontrolei. Nustačius jų telkimosi vietas, dronas nuskridęs į tam tikrą vietą išpurškia insekticidus labai apibrėžtoje teritorijoje, nesukeliant grėsmės aplinkai.

Apie dronų galimybes, jų naudojimo taisykles, reikalingą dokumentaciją bus kalbama parodoje „Inno panorama 2021“.

Parodoje dėmesio sulauks ne tik mažoji bei labai tiksli technika. Bus pristatoma ūkininkams įprasta žemės ūkio technika, tik su padidintomis galimybėmis, traktorių kai kurių parametrų kontrolė ir valdymas nuotoliniu būdu per mobiliąsias aplikacijas, taip pat išmanieji purkštuvai, tręštuvai, sėjamosios, įvertinančios dirvožemio būklę ir koreguojančios sėklų normą ir t.t.. Didėjantys lauko augalų derlingumai skatino žemės ūkio technikos kūrėjus didinti žemės ūkio technikos efektyvumą. Šiuolaikiniai kombainai efektyviai dirba laukuose, kuriuose derlingumas viršija 10 t ha-1. Kombainuose įdiegtos naujos sistemos, renkančios ir kaupiančios duomenis apie derlingumą ir perduodančios informaciją esamuoju laiku į duomenų kaupiklius.

Šviečiamojoje parodos programoje mokslininkai ir ūkininkai kalbės apie šiuolaikines augalininkystės technologijas, ūkininkai pasidalins patirtimi, kaip sekasi ūkininkauti sumažinus trąšų ir augalų apsaugos priemonių normas, mokslininkai pasidalins tyrimų duomenimis apie augalų stresų valdymą, drėgmės išsaugojimą, mikrobiologinių preparatų panaudojimą, galimybes sumažinti trąšų normas, supaprastinti žemės dirbimą ir gauti tokius pačius bei geresnius rezultatus lyginant su įprastomis technologijomis. Visos temos, kurios bus paliestos parodoje aktualios Žaliojo kurso kontekste.

Tačiau neužbėkime į priekį, kalbėdami apie informacines bei kitas technologijas žemės ūkyje, apie visa tai išgirsime parodoje „Inno panorama 2021“ rugpjūčio 26–28 dienomis.

Paveiksliukas: Precision Agriculture


Plačiau

KIEKVIENA NAUJOVĖ - KELIA ŽEMĖS ŪKIO VYSTYMĄSI Į NAUJĄ LYGMENĮ

Data: 2021-08-05

Kiekviena naujovė – augalų veislės, auginimo technologijos, trąšos, augalų apsaugos priemonės, biologiniai preparatai, žemės ūkyje naudojama technika, gamybos automatizavimas – kėlė žemės ūkio vystymąsi į naują lygmenį. Kalbant apie Žaliojo kurso direktyvas, šiandienos sprendimai žemės ūkyje neatsiejami nuo informacinių technologijų, mažinančių gamybos išlaidas ir didinančių gamybos intensyvumą.

Skaitmeninių technologijų įdiegimui ir valdymui reikalingi specialistai, turintys pakankamai žinių ir „protingų“ sprendinių. Apie informacines – analitines žemės ūkio valdymo sistemas bei skaitmeninių inovacijų centrų paslaugas parodos „Inno panorama“ šviečiamojoje programoje pranešimą skaitys AgriFood Lithuania DIH vadovė Kristina Šermukšnytė – Alešiūnienė.

Plačiau:  https://www.facebook.com/Expoacademia/videos/597721144946672 


Plačiau

Žemės ūkis ir pasaulinė maisto gamybos sistema susidurs su nemenkais iššūkiais

Data: 2021-07-29

Žemės ūkis ir pasaulinė maisto gamybos sistema susidurs su nemenkais iššūkiais, aprūpinant gyventojus maisto produktais, nes nėra galimybių plėsti žemės ūkio paskirties žemių plotus, dauguma jų jau įtraukti į žemės ūkio gamybą, dalis dirbamų žemės plotų prarandama dėl netvaraus naudojimo, urbanizacijos arba reikia išsaugoti natūralios bioįvairovės buveines bei naudoti kaip klimato kaitos buferius.
Parodos „Inno panorama“ šviečiamojoje programoje numatyta aptarti veiksmingas strategijas, kaip optimizuoti žemės ūkio gamybos lygį sutelkiant dėmesį į tvarius naudojamų technologijų patobulinimus šiose svarbiausiose srityse:
- išteklių naudojimo optimizavimas skirtingo žemės naudojimo intensyvumo regionuose; gamybos intensyvinimas sutelkiant inovacijas srityse, turinčiose stiprų pagrindą;
- vietinės kontroliuojamos gamybos plėtros (miesto ūkių sistemos, šiltnamių ir uždarų patalpų sistemos, kuriose galima auginti didelės vertės produkciją vietos ir gretimų regionų rinkoms) galimybės;
- lauko augalų genetikos ir selekcijos aktualijos, kuriant augalus, mažiau jautrius produktyvumą slopinantiems veiksniams (kenkėjai, ligų sukėlėjai);
- didesnis gamybos efektyvumas, mažiau atliekų maisto tiekimo grandinėje.
Šviečiamoji parodos „Inno panorama“ programa prisidės prie švietimo poveikio ūkininkų požiūriui į endogeninę riziką. Informacija, gauta šviečiamųjų programų metu, sumažina vengimą rizikuoti, geriau įvertinamas gautos informacijos ir rizikos požiūrio poveikis technologijų pritaikymui, o tai sumažina klaidų tikimybę. Ūkininkai, lankantys šviečiamąsias programas, tampa ankstyvaisiais novatoriais, kuriuos po kiek laiko kopijuoja kiti.
Parodos „Inno panorama“ šviečiamojoje programoje kalbėsime apie kai kurias dinamiškas inovacijų koncepcijas, kurios gali būti naudojamos kaip tinkama teorinė nuoroda žemės ūkio naujovių studijoms bei plėtrai. Su verslo partneriais aptarsime dabartines žemės ūkio technologijų transformacijas ir inovacijų diegimo tendencijas bei galimybes Žaliojo kurso perspektyvoje.

Plačiau

Artėjant parodai „Inno panorama 2021“ vis dažniau kalbame apie naujoves žemės ūkio sektoriuje

Data: 2021-07-28

Artėjant parodai „Inno panorama“ dažnai kalbame apie naujoves žemės ūkio sektoriuje. Žemės ūkis - sritis, kurioje naudojama labai daug naujovių. Dažnai nepajuntame, kad daugelis naudojamų įprastų technologijų yra naujovės, kurias kuriant daug darbo įdėjo mokslininkai. Apie naujoves žemės ūkyje kalbėsime parodos „Inno panorama" šviečiamojoje programoje, kur savo įžvalgomis pasidalins mokslininkai, o patirtimi - ūkininkai, kurie savo ūkiuose naudoja ne tik įprastines naujoves, bet ir neįprastas. Nustebinti ūkininkus naujovėmis - sudėtinga, šiuo metu norime pasidalinti neįprasta naujove, kurią pastebėjo mūsų atstovas išvykoje pas Bulgarijos ūkininkus. Aplankius daržininkystės ūkį, stebėjome neįprastos technologijos naudojimą. Tai, kad daržovių ūkiuose naudojamos automatinės laistymo ir tręšimo sistemos - ne naujiena. Tačiau daržovių augintojai auginantys daržoves atvirame grunte, visuomet bijo krušos. Lankantis ūkyje, pamatėme atslenkantį grėsmingą debesį, meteorologinė stoties duomenimis buvo labai didelė krušos galimybė. Būnant lauke įsijungė debesų sklaidymo sistema. Iš specialios įrangos iššaunamos suslėgtos specialios dujos, smūgio banga pasiekia dvidešimt kilometrų aukštį ir išsklaido debesį. Dujos nekenksmingos aplinkai, o smūgio banga nekelia grėsmės aviacijai, jei skristų lėktuvas, keleiviai pajustų lengvą blašką, bet tokia tikimybė maža, nes lėktuvai taip pat vengia tokių debesų. Inovacija tame, kad įranga susieta su meteorologijos stotimis ir įsijungia tik jei yra krušos tikimybė. Apie tokių ir panašių naujovių naudojimą kalbėsime parodoje "Inno panorama 2021".


Plačiau