___ „Ūkininko patarėjas“ - „Gudriausia“ paroda – „Inno panorama 2021“ ___


„Žemės ūkis demonstruoja posūkį išmaniųjų technologijų ir tvaraus ūkininkavimo link, – kalbėjo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, ketvirtadienį Žemė ūkio akademijoje prasidėjusioje specializuotoje žemės ūkio inovacijų parodoje „Inno panorama 2021“. – Čia jėgas suvienijo mokslininkai ir verslininkai, technologijų kūrėjai ir trumposios maisto grandinės puoselėtojai.“

Tikslinė auditorija

 Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis ir VDU rektorius Juozas Augutis apie verslo siūlomas inovacijas diskutavo su „Dotnuva Baltic“ vadovu Dangiu Valaičiu.
Parodos organizatorių komandai vadovaujantis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. Virginijus Venskutonis minėjo, kad tris dienas (rugpjūčio 26–28 d.) vykstanti „Inno panorama 2021““ į tikslinę auditoriją orientuotas renginys, kuriame garantuojama įvairių sričių inovacijų koncentracija vienoje vietoje. Parodoje pristatomos verslo ir technologinės naujovės, bioekonomikos sektoriaus sukurti produktai, tiksliojo ūkininkavimo galimybės. Šio forumo partneris – VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra, vadovaujama Šarūno Celiešiaus, drauge su televizijos laidų vedėja Nomeda Marčėnaite moderuoja šviečiamąją parodos programą, transliuojamą ir virtualiai.

Parodoje vyko mokslinė praktinė konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji Kaimo plėtros programos patirtis ir galimybės“. Viena pagrindinių jos temų – „Skaitmenizacija žemės ūkyje“. Parodoje dalyvavęs VDU rektorius prof. Juozas Augutis kalbėjo, kad žaliasis kursas, sveikas maistas ir sveikas žmogus – misija, kurią gali įvykdyti tik mokslas ir agroverslas kartu.

Robotai vietoje traktorių, purkštuvų ir sėjamųjų?

Viena sparčiausiai į žemės ūkį bei aplinkosaugos sritį besiveržiančių inovacijų – bepiločiai orlaiviai. Žemės ūkui skirtos skraidyklės – pagrindinis tiksliosios žemdirbystės įrankis, raktas į tvarų ūkininkavimą. Įdomios savo naujausiais inžineriniais sprendimais, jos pateikia ir galybę duomenų. Tai funkcionalūs ir nesudėtingai valdomi įrenginiai.

Bendrovė „Agrodronas“ pirmoji ir vienintelė Baltijos šalyse pristatė moderniausias skraidykles-robotus. Pasak bendrovės vadovo Mindaugo Dorelio, su šiais skraidančiais robotais galima sėti, tręšti, purkšti, stebėti pasėlių ir derliaus būklę, identifikuoti augalų ligas, atpažinti ir naikinti piktžoles, erkes ir kitus kraujasiurbius vabzdžius. Visa tai gali padaryti mobiliąja programėle valdoma ir elektra įkraunama baterija varoma skraidykle-robotu, kuri gali dirbti ne tik ūkyje, bet ir padėti prižiūrėti parkus, miškus, atlikti teritorijų dezinfekciją.

 VDU ŽŪA prof. Dainius Steponavičius ir magistrantas Michailas Semenišinas po skraidyklės darbo demonstravimo ŽŪA mokomojo ūkio laukuose.
„Iš tiesų, dažnas, išgirdęs apie šias skraidykles, net nepatiki, kol nepamato, kad jos gali nudirbti tiek darbų. Inovacija, kuri taupo išteklius, saugo žmonių sveikatą ir aplinką, sužavi akimirksniu“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo M. Dorelis. Apskaičiuota, kad pasėlių priežiūrai naudoti skraidyklę-robotą 2,5 karto pigiau nei dirbti traktoriumi, nes ji ūkininkui sutaupo gamybos išlaidų, be to, nepalieka laukuose technologinių vėžių.

Skraidyklės našumas – iki 150 ha per dieną. Vienas skraidyklių pilotas vienu metu gali valdyti iki 5 įrenginių, o pilotu gali būti kiekvienas, išklausęs mokymus ir gebantis naudotis mobiliuoju telefonu.

Pasak VDU ŽŪA prof. Dainiaus Steponavičiaus, talkinančio verslui, bepilotė skraidyklė pasitelkus dirbtinį intelektą sudaro skaitmeninius laukų žemėlapius, pakelia apie 20 kg krovinį, savarankiškai sugrįžta jo pasipildyti ir net pati gali sumaišyti reikalingus cheminius preparatus, todėl skraidyklės valdytojas jos darbą gali stebėti iš saugaus atstumo ir neturėti jokio kontakto su chemikalais. Nors skraidyklės darbui rekomenduojamos gana ramios oro sąlygos, ji gali dirbti net per lietų (tas pademonstruota paro­dos metu), todėl itin patogu ją naudoti sėjai. Jei reikalingas augalų purškimas, skraidyklė tai daro vieno metro aukštyje, kaip ir įprastas traktorius, tačiau gali kilti ir gerokai aukščiau. Tad traktorių, purkštuvų ir sėjamųjų gamintojai bei pardavėjai turėtų gerokai suklusti – atsiranda rinkoje jiems rimtas konkurentas!

Naujausia technika ir technologijos

Bendrovė „Rovaltra“ eksponavo naujausią savo produktą, tik šių metų balandį pristatytą traktorių „Valtra T235 Versu“ su automatiniu vairavimu ir aprūpintą išmaniosiomis technologijomis. Keli tokie „Valtros“ modeliai jau dirba Lietuvos ūkiuose. Įmonės vadybininkas Klaudijus Pakeltis akcentavo labai paprastą traktoriaus valdymą – vieno mygtuko paspaudimu galima valdyti visas programas – nuo hidraulikos iki automatinio vairavimo. Traktorių iš vidaus apžiūrėjo VDU rektorius J. Augutis ir ŽŪM kancleris Valdas Aleknavičius.

UAB „Rovaltra“ vadybininkas Klaudijus Pakeltis pristatė naujausio modelio 250 AG suomišką traktorių „Valtra T235 Versu“ su automatine vairavimo sistema.

Daug lankytojų susidomėjimo sulaukė konferencija „Sprendimai regionų plėtrai. Geroji KPP patirtis ir galimybės“. Pranešimą tema „Išmanieji sprendimai žemės ūkyje. Ką siūlo ir planuoja technikos gamintojai“ skaitė UAB „Dotnuva Baltic“ vykdomasis direktorius Dangis Valaitis.

Parodoje „Dotnuva Baltic“ pristatė traktoriaus „Case IH“ sistemą „Telematics“, kuri leidžia nuotoliniu būdu stebėti traktorių ir javų kombainų darbą, pagal surinktus duomenis laiku identifikuoti technikos veikimo nuokrypas. Apie gresiančias prastovas ūkininkas ir serviso darbuotojai perspėjami iš anksto. Kartu kaupiama informacija apie degalų sąnaudas, greitį, aplinkos sąlygas ir kiti duomenys, kurie bus naudingi kitų metų sezono darbams planuoti.

Kaip pasakojo pagrindinio parodos rėmėjo „Dotnuva Baltic“ produktų vadovė Rūta Masiulytė, išmaniosios žemdirbystės sistema „Geoface“ padeda stebėti visų pasėlių buÌ„klę neisÌŒeinant isÌŒ namų, įvertinti problemines lauko vietas, planuoti tręsÌŒimą, pursÌŒkimą, taip pat apskaičiuoti savo ūkio pelningumą.

„Ūkininkui tereikia prisijungti prie bendrovės portalo, įvesti ūkio duomenis ir jam bus suteikta paslauga, – ŪP aiškino R. Masiulytė. – Pastaruoju metu šia antrus metus veikiančia programa naudojasi daugiau nei tūkstantis ūkininkų.“

UAB „EkoDrena“ direktorius Jonas Steikūnas  parodos lankytojus supažindino su reguliuojamo drenažo sistema, kuri leidžia reguliuoti vandens lygį dirvožemyje, sulaikant kritulių drėgmę laukuose. Naudojant inovatyvią sistemą prie auginamų kultūrų šaknų zonos palaikomas vandens lygis, o atėjus laikui įvažiuoti į laukus su technika vandens lygį galima pažeminti.

Pastaruosius dešimtmečius vykusių žemės ūkio parodų informacinio rėmėjo „Ūkininko patarėjo“ leidinių vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas ir nenuilstantis parodų organizatorius – VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas doc. Virginijus Venskutonis.

Pasak bendrovės „Dotnuva Baltic“ paviljono šeimininkų, žemės ūkiui einant tvarumo keliu naujos technologijos tampa ypač aktualios, nes jos padeda automatizuoti ir skaitmeninti procesus, rinkti tikslią informaciją ir ją apdoroti.

Parodoje UAB „Dotnuva Baltic“ pristatė vieno iš technologijų lyderio kompanijos „CASE IH“ išmaniuosius sprendinius – „AGXtend“, „CropXplorer“ jutiklius, padedančius taupyti trąšas, augimo reguliatorius ir naudoti reikalingą augalui produkto kiekį.

Taip pat „Dotnuva Baltic“ paviljone buvo pristatytas „Xpower“ elektrinis piktžolių kontrolės prietaisas, eliminuojantis pesticidų naudojimą, „Xlab“ mobili dirvožemio sudėties laboratorija, kuri pateikia tyrimo atsakymus ir kuria žemėlapius „online“ režimu.

Pasak R. Masiulytės, bendrovės naujovė – „SoilXplorer“ dirvožemio struktūros davikliai, padedantys nustatyti optimalų padargų dirbimo gylį. Jie taupo laiką, degalus ir maksimaliai išnaudoja našumą.

Parodoje taip pat pristatyti „Case IH AFS“ tikslieji žemės ūkio sprendimai: automatinis vairavimas, automatinis apsisukimas galulaukėje, techninių duomenų rinkimas. Tai sistemos, padedančios taupyti laiką ir degalus iki 10 proc. per metus. Duomenų rinkimas padeda ūkio vadovui pastebėti vietas, kur reikalingas technikos optimizavimas arba nauji sprendimai. Visas technikos parkas ir jos naudojimo informacija – viename ekrane.

Plačiau „Ūkininko patarėjo” straipsnyje - https://ukininkopatarejas.lt/gudriausia-paroda-inno-panorama-2021/

Visos naujienos